Cyberbezpieczeństwo: kursy i szkolenia z cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo

Zagadnienia z zakresu cyberbezpieczeństwa to w ostatnim czasie niezwykle ważny temat. Z nowoczesnych technologii korzystają zarówno indywidualnie użytkownicy, jak i firmy, instytucje czy rządy, co oznacza ogromna ilość danych krążących w sieci. Bez odpowiednich zabezpieczeń są one narażone na groźne ataki, które mogą być fatalne w skutkach. Dowiedz się, jak należy dbać o cyberbezpieczeństwo oraz jak szkolenia i kursy z cyberbezpieczeństwa mogą pomóc Ci podnieść poziom bezpieczeństwa informatycznego firmy.

Czym zajmuje się cyberbezpieczeństwo?

Pojęcie cyberbezpieczeństwa można wyjaśnić na dwa sposoby: jako bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, a także jako wszelkie techniki, procesy i praktyki mające je zapewniać. Niekiedy również tłumaczy się ten termin jako odporność systemów informacyjnych na działania naruszające poufność, integralność, dostępność i autentyczność przetwarzanych danych lub związanych z nimi usług oferowanych przez te systemy.

Obecnie systemy informatyczne są coraz bardziej zaawansowane, ale wraz z rozwojem technologii rosną również umiejętności hakerów. Dlatego dziedzina cyberbezpieczeństwa jest bardzo dynamiczna i wymaga ciągłego dostosowywania działań zabezpieczających czy zapobiegawczych do najnowszych realiów. Tylko wówczas możliwe jest właściwe realizowanie zadań z nią związanych, czyli m.in.:

 • zapobiegania cyberatakom, wyciekom danych osobowych, informacji niejawnych, tajemnic biznesowych lub rządowych itp.,
 • zapobiegania przejmowaniu danych w celu zapłaty „okupu” (ransomware),
 • ochrony przed złośliwym oprogramowaniem,
 • ochrony przed przejmowaniem kontroli nad procesami przez osoby niepowołane,
 • ochrony przed nieuczciwymi praktykami (np. celowym blokowaniem stron internetowych, aplikacji itp.).

Ze względu na szybki wzrost roli informatyki i programów komputerowych w naszym życiu oraz działalności biznesowej rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów ds. bezpieczeństwa w sieci. Umiejętności z tego obszaru można zdobywać zarówno podczas specjalistycznych studiów z cyberbezpieczeństwa, jak i szkoleń i kursów z cyberbezpieczeństwa.

Wyzwania dla cyberbezpieczeństwa

O cyberbezpieczeństwo należy dbać na każdym szczeblu – począwszy od tego rządowego, a skończywszy na poziomie użytkownika. Nie jest to jednak proste. Ta dziedzina obejmuje bowiem następujące elementy:

 • ochrona sieci,
 • ochrona aplikacji,
 • bezpieczeństwo punktu końcowego,
 • ochrona danych osobowych,
 • zarządzanie tożsamością,
 • bezpieczeństwo baz danych i infrastruktury,
 • bezpieczeństwo w chmurze,
 • bezpieczeństwo mobilne,
 • optymalna architektura systemowo-serwerowa.

Warto również pamiętać, że wymagania w zakresie cyberbezpieczeństwa stale się zmieniają. Dlatego tak ważne okazują się szkolenia poruszające ten temat. Firmy i instytucje powinny dbać, by każdy ich pracownik miał świadomość cyberzagrożeń i znał sposoby na ich unikanie.

Cyberbezpieczeństwo: szkolenia i kursy

Duża popularność tematyki cybezpieczeństwa oraz zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa przekłada się bezpośrednio na zainteresowanie szkoleniami, warsztatami i kursami z cyberbezpieczeństwa. Tego typu szkolenia znajdziemy głównie w dużych miastach, takich jak Wrocław, Warszawa, Poznań, Kraków, Katowice, Gdańsk, Łódź, Lublin czy Bydgoszcz. Coraz więcej szkoleń i kursów z cyberbezpieczeństwa realizowanych jest jednak zdalnie czyli online przez sieć Internet. Dużą zaletą szkoleń z cybrbezpieczeństwa online jest możliwość wzięcia w nich udziału bez względu na miejsce zamieszkania czy zatrudnienia. Dostępne są one w wersji dla administratorów sieci, ale też dla programistów, którzy powinni być świadomi wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa wytwarzanego oprogramowania.


3 odpowiedzi na “Cyberbezpieczeństwo: kursy i szkolenia z cyberbezpieczeństwa”

  • Ceny kursów cyberzbezpieczeństwo są bardzo zróżnicowane. Kompleksowe kursy to koszt od mniej więcej 1 500 do nawet 12 000 złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *