ATC – wiedza dla biznesu

Szkolenia, Kursy, Poradniki

MS Excel w biznesie – kursy i szkolenia online

Microsoft Office to najbardziej rozpowszechniony pakiet biurowy na świcie. Jednym z jego filarów i sztandarowych aplikacji jest program Microsoft Excel, znajdujący zastosowanie niemalże w każdej brany i dziedzinie biznesu. Sprawdź jakie szkolenia, warsztaty i kursy z MS Excel pomogą Ci wykorzystać jego potencjał.

Arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel

Microsoft Excel to arkusz kalkulacyjny stworzony przez amerykańską firmę informatyczną Microsoft, dostępny współcześnie na systemy Windows, macOS, iOS oraz Android. Jego pierwsza wersja pojawiła się na rynku w 1987 roku i niemalże z miejsca stała się hitem. To na wzór Excela przeprojektowano w 1993 roku wszystkie programy pakietu Microsoft Office.

Microsoft Excel to aplikacja przeznaczoną do łatwego organizowania danych w arkuszach kalkulacyjnych. Na pierwszy rzut oka przypominają one prostą tabelę złożoną z rubryk, to po zapoznaniu się już z podstawowymi funkcjami excela przekonamy się, jak bardzo usprawnia ono pracę z informacjami liczbowymi, ale nie tylko. Jego wszechstronność sprawiła, że jest on dzisiaj powszechnie wykorzystywany w przedsiębiorstwach, instytucjach z sektora publicznego, edukacji oraz w domach. Wszechstronność zastosowania programu Excel widać również w ofercie szkoleń i kursów z Excela. Znajdziemy zarówno szkolenia Excel dla początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych użytkowników. Rynek oferuje kursy z zastosowania Excela w analizie danych, automatyzacji pracy biurowej, przygotowywaniu raportów i dashboardów, tworzeniu zestawień sprzedażowych, analizie działań marketingowych i dziesiątkach innych obszarów.

Do czego służy program MS Excel?

Excel przede wszystkim umożliwia dokonywanie obliczeń zestawionych w formie tabelarycznej dzięki licznym funkcjom matematycznym, statystycznym, finansowym i bazodanowym wbudowanym w program. Innym popularnym zastosowaniem programu jest wizualizacja danych dzięki rozbudowanym możliwościom tworzenia wykresów, a także zaawansowane raportowanie możliwe m.in. dzięki rozbudowanym funkcjonalnościom tworzenia tabel przestawnych.

W praktyce program Excel stosuje się bardzo często między innymi w celu:

 • analizy przychodów i wydatków, rachunku zysku i strat, 
 • prowadzenia ewidencji sprzedaży, wystawionych faktur i zamówień,
 • tworzenia i utrzymywania bazy danych klientów,
 • analizy efektywności prowadzonych działań marketingowych,
 • tworzenia zestawień kadrowo-płacowych, w tym płac, obecności czy urlopów,
 • przygotowywania korespondencji masowej i automatyzacji kontaktów z klientem,
 • przygotowywania raportów i w informacji zarządczej.

To oczywiście dopiero początek możliwości. Wszystko dlatego, że Excel to nie prosta „tabelka”, do której można wpisywać dane. Stanowi potężne narzędzie zapewniające dostęp do wielu funkcjonalności związanych z wykonywaniem obliczeń – począwszy od prostego sumowania pól, po zaawansowane funkcje statystyczne. Współcześnie Excel jest jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi w pracy menedżerskiej oraz specjalistycznej bez względu na dziedzinę biznesu.

Możliwości programu MS Excel

Podstawowe funkcje programu MS Excel, a zarazem najczęściej wykorzystywane na co dzień, to między inymi:

 • suma – funkcja ta pozwala zsumować wartości poszczególnych komórek, niekoniecznie znajdujących się w jednej kolumnie. Przydatna przy tworzeniu wszelkiego rodzaju bilansów i analiz,
 • kategoryzacja danych – dane umieszczane w arkuszu kalkulacyjnym można przypisywać do konkretnych kategorii (wpisując je w jednym z pól wiersza), a następnie sortować oraz filtrować z uwagi na te kategorie i zliczać pod kątem przynależności do danej kategorii,
 • funkcja „jeżeli” – pozwala uzależnić wykonanie konkretnego obliczenia w komórce od spełnienia określonego warunku. Może się przydać np. jeśli chcesz zliczyć wartość środków trwałych, ale takich, których cena zakupu przekroczyła 200 zł i pominąć pozostałe.

To oczywiście tylko kilka najbardziej bazowych możliwości, po które sięgają początkujący. Jednak z czasem i przy skorzystaniu z odpowiednich szkoleń można wykorzystać potencjał drzemiący w Microsoft Excel w znacznie większym stopniu, w tym do automatyzacji szeregu operacji na danych, przygotowania raportów itp. Umożliwia to między innymi język VBA wbudowany w program Excel.

Excel dla zaawansowanych

O ile przy tworzeniu prostych zestawień – np. na potrzeby prowadzenia niewielkiej działalności gospodarczej – znajomość podstawowych funkcji Excela może być zupełnie wystarczająca, o tyle przy przygotowywaniu skomplikowanych arkuszy, baz danych czy analiz już niekoniecznie.

Wyobraź sobie sytuację, w której prowadzisz skomplikowaną bazę danych dla dużego magazynu towarów. Arkusz zawiera wiele danych – np. dotyczących dat przyjęcia towaru, planowanego terminu spedycji, wartości, liczby sztuk, tonażu, pracowników odpowiedzialnych… można tak długo wymieniać. Wówczas skorzystanie z prostych funkcji Excela może nie wystarczyć, aby uzyskać szybki dostęp do pożądanych danych.

W takich sytuacjach przydatne może się okazać np. zastosowanie tak zwanych makr, a więc skomplikowanych formuł, które zawierają szereg poleceń do wykonania przez program. Makro jest zestawem kolejno wykonywanych zadań przez program Microsoft Excel, co pozwala na znaczny stopień automatyzacji i skrócenie czasu niezbędnego na przygotowanie raportu czy analizy.

Szkolenia MS Excel, kursy z Excela online, warsztaty Excel

Poznawać funkcje programu Excel można na wiele sposobów. Program posiada wbudowaną pomoc, co sprawia, że wielu jego funkcji nauczymy się samodzielnie metodą prób i błędów, zapoznawania się z podpowiedziami oraz drogą dedukcji. Chcąc jednak opanować zaawansowane funkcje, marka, język VBA i złożone możliwości automatyzacji, w tym łączenia programu Excel z innymi programami wchodzącymi w skład pakietu Office powinniśmy sięgnąć po profesjonalne szkolenia, kursy czy warsztaty z Excela.

Szkolenia z Excela znajdziemy na każdym poziomie zaawansowania oraz w dowolnej formule. Z łatwością odnajdziemy szkolenia stacjonarne, realizowane zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Kraków, Wrocław, Warszawa, Katowice, Poznań, Łódź czy Lublin, jak też szkolenia online prowadzone na żywo. Dostępne są również wielodniowe warsztaty praktyczne z Excela, a także kursy online i kursy multimedialne i wideo z Excela dostępne na platformach do e-learningu. Ich zaletą jest przystępność cenowa oraz możliwość realizacji programu szkolenia w dogodnym dla nas czasie i miejscu.

Konkurencja programu MS Excel

Główną konkurencją dla programu Microsoft Excel są programy Google Spreadsheets oraz OpenOffice Calc. Mimo konkurencji, Microsoft Excel pozostaje niekwestionowanym liderem wśród arkuszy kalkulacyjnych. Od kilku lat arkusz kalkulacyjny Excel dostępny jest również na urządzeniach mobilnych, zarówno z systemem Android, jak i iOS, co tylko umacnia jego pozycję.

Jak poprawić znajomość Excela? Szkolenia Excel, kursy MS Excel, warsztaty z Excela

Listę szkoleń z Excel można znaleźć na stronie https://eventis.pl/szkolenia/excel. W bazie szkoleń z Excela pod wskazanym adresem znajdziemy zarówno kursy online z Excela, jak i szkolenia otwarte stacjonarne z programu MS Excel. W ofercie dostępne są kursy VBA w Excel, zaawansowany Excel dla użytkowników biznesowych, a także praktyczne warsztaty z Excela dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych użytkowników. W bazie znajdziemy szkolenia z Excela dla księgowych i służb rachunkowych i podatkowych, szkolenia z Excela dla analityków danych, specjalistyczne kursy z Excela w HR, logistyce, marketingu i sprzedaży, a także kursy i szkolenia dotyczące automatyzacji pracy z danymi zgromadzonymi w plikach xls.

Szkolenia online oraz kursy online Excel polecane są zwłaszcza użytkownikom, którzy nie chcą tracić czasu na dojazd na szkolenie stacjonarne oraz potrafią zmotywować się do samodzielnej, regularnej nauki. Szkolenia online z Excela na żywo pozwalają dołączyć do zajęć w wirtualnej sali szkoleniowej, co sprawia, że zyskujemy możliwość zadawania pytań i wymiary doświadczeń z innymi uczestnikami szkolenia z programu MS Excel. Warsztaty z Excela polecane są natomiast zwłaszcza zaawansowanym użytkownikom, którzy doskonalą warsztat i wiedzę z zaawansowanych funkcji programu, w tym z wykorzystania języka VBA.

2 odpowiedzi na „MS Excel w biznesie – kursy i szkolenia online”

 1. Awatar Anna
  Anna

  Do kursu z excela trzeba mieć trochę samozaparcia. Szczerze mówiąc wolę tradycyjne szkolenia.

 2. […] Pozwalają one zdobyć umiejętność posługiwania się między innymi programem Word, Excel (zobacz kursy i szkolenia MS Excel), Power Point i innymi programami wchodzącymi w skład pakietu. Szkolenia tego typu znajdziemy w […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *