ATC – wiedza dla biznesu

Szkolenia, Kursy, Poradniki

Optymalizacja procesu pakowania na magazynie

Wypełniacze do paczek stanowią nieodzowną część wyposażania magazynu

Sprawnie funkcjonujący magazyn to jeden z kluczowych elementów łańcucha logistycznego w firmie i to niezależnie od jej wielkości oraz oferowanego przez nią asortymentu. Nic zatem dziwnego, że w kontekście osiągnięcia sukcesu biznesowego, coraz więcej uwagi poświęca się optymalizacji procesu pakowania na magazynie. Nie dzieje się tak bez przyczyny, ponieważ właściwe zadbanie o ten aspekt wpłynie na wydajność Twoją oraz pracowników, przyczyni się też do redukcji zbędnych kosztów, przekładając się na większe zyski firmy. Jak przyśpieszyć pakowanie? Jakie urządzenia do magazynu mogą Ci w tym pomóc? Przeczytaj nasz artykuł, a optymalizacja procesu pakowania zamówień w logistyce nie będzie miała przed Tobą tajemnic. Zapraszamy do lektury!

Jak przyśpieszyć pakowanie? Uporządkowanie magazynu to podstawa!

Z jednej strony wydaje się to dość oczywiste, z drugiej – zadbanie o porządek w magazynie niekoniecznie przyjdzie Ci do głowy jako pierwsze, kiedy będziesz zastanawiać się nad tym, jak zoptymalizować pakowanie towarów przeznaczonych do wysyłki. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w dobie naprawdę sporej konkurencji w e-commerce i nie tylko, klienci przywiązują dużą wagę do błyskawicznej dostawy zamówionych produktów. A skompletowanie każdej paczki może wydłużyć się z tak banalnego powodu, jak właśnie brak porządku w magazynie. Mamy tu na myśli jak najbardziej optymalne zagospodarowanie przestrzeni i regularne jej sprzątanie, ale również korzystanie z listy magazynowej i pilnowania zmian ilości produktów (aby uniknąć sytuacji, w której zamówionego przez użytkownika towaru nie będzie w danej chwili na stanie). Nie zapomnij też o regularnej kontroli liczby materiałów opakowaniowych czy akcesoriów do pakowania. Częstotliwość takiego przeglądu zależeć będzie oczywiście od wielkości firmy i skali Twojej działalności. W mniejszych przedsiębiorstwach można to robić przykładowo raz w tygodniu, w tych dużych nawet codziennie. W ten sposób unikniesz opóźnień spowodowanych brakiem w magazynie np. folii stretch, kartonów czy taśmy pakowej.

Jak zoptymalizować pakowanie? Kup dyspensery do taśmy i folii stretch

Ogromny wpływ na funkcjonowanie magazynu, zresztą nie tylko na samą optymalizację procesu pakowania i zabezpieczania, ale też składowania oraz dystrybucji znajdujących się w nich towarów, mają różnego rodzaju urządzenia, bez których coraz trudniej wyobrazić sobie nowoczesne przedsiębiorstwo spod znaku e-commerce. W pierwszej kolejności należy wspomnieć tutaj o dyspenserach do taśmy oraz tych przeznaczonych do folii stretch. W końcu to właśnie te dwa materiały opakowaniowe wykorzystywane są do zabezpieczania większości paczek, niezależnie od ich zawartości czy też gabarytów. Usprawnienie pracy z taśmą pakową i folią stretch możliwe dzięki tym urządzeniom do magazynu, nie tylko pozytywnie wpłynie na wydajność, ale też na bezpieczeństwo podczas pakowania. Dyspenser do taśmy pakowej, inaczej podajnik, umożliwi jej szybką i sprawną aplikację. Za jego pomocą naprężysz taśmę, a po przyklejeniu jej do opakowania, w prosty sposób ją odetniesz. W efekcie zapakujesz większą liczbę paczek w krótszym czasie. Z kolei dyspenser do folii stretch zapewni Ci ekspresowe i równomierne naciągnięcie jej na zabezpieczany pakunek. W ten sposób zaoszczędzisz zresztą nie tylko czas, jak w przypadku dyspensera do taśmy pakowej, ale i pieniądze. Będzie to możliwe dzięki znacznemu zmniejszeniu dziennego zużycia folii stretch (nawet o kilkadziesiąt procent!).

Odwijacze napinacze i paskowacze – kolejne pomocne urządzenia do pakowania

Dużą pomocą w magazynie, która pozytywnie wpłynie na optymalizację procesu pakowania, są odwijacze, napinacze (do taśmy stalowej, poliestrowej lub polipropylenowej) oraz paskowacze. Jeśli chodzi o odwijacze, to zapewnią one wygodny, szybki i bezpieczny transport taśmy na terenie magazynu i zapobiegną jej przypadkowemu rozwinięciu się. Z kolei użycie napinaczy zagwarantuje solidne usytuowanie towaru na palecie i jego unieruchomienie. Odpowiednie napięcie taśmy, które osiągniesz dzięki użyciu napinacza, uchroni paczki przed przemieszczeniem. Warto podkreślić, że napinacze to urządzenia do magazynu, które przydadzą się zarówno do obandowania pojedynczego pakunku, jak i do spięcia kilku różnych paczek w jedną zbiorczą. Co do paskowaczy, to wraz z przystosowanymi do tego specjalnymi zapinkami, posłużą Ci one do spięcia ze sobą dwóch końców uprzednio naciągniętej taśmy.

Zainwestuj w te urządzenia do magazynu, a będzie on funkcjonował jeszcze sprawniej!

Optymalizacja procesu pakowania na magazynie jest ściśle powiązana z efektywną gospodarką odpadami opakowaniowymi. Na fakt ten warto szczególnie zwrócić uwagę wtedy, gdy Twoja firma generuje każdego dnia sporą ich ilość. W takiej sytuacji dobrze jest zdecydować się na urządzenia do magazynu, które umożliwiają recykling niepotrzebnych elementów opakowań z kartonu lub folii, a więc pozwalają na prowadzenie w firmie gospodarki o obiegu zamkniętym. Mamy tu na myśli przede wszystkim nacinarki do papieru, odpylacze oraz belowniceUrządzenia te sprawią, że zaoszczędzisz czas, pieniądze, a także miejsce w magazynie.

Posiadanie w swoim magazynie nacinarki do kartonu da Ci możliwość samodzielnego wyprodukowania wypełniaczy, które wykorzystasz przy pakowaniu kolejnych zamówień. Jest to rozwiązanie niezwykle ekonomiczne, a przy tym przyjazne dla środowiska naturalnego. Dla Twojego portfela i optymalizacji pracy w magazynie również. Dzięki nacinarce zmniejszysz koszty związane z wywózką odpadów, ale również te obejmujące zakup nowych wypełniaczy, ponieważ pod ręką będziesz miał zupełnie darmowe, powstałe z opakowań kartonowych, które nie nadają się już do ponownego wykorzystania. Podczas obróbki zużytych kartonów przydatny będzie także odpylacz, przeznaczony do podłączenia do nacinarki. To urządzenie zadba o usunięcie cząstek pyłu i drobinek kartonu, które powstają przy produkcji wypełniaczy.

Jeśli w Twojej firmie przewija się spora liczba opakowań foliowych i kartonowych, warto pomyśleć o zakupie profesjonalnej belownicy do kartonu i folii. Patrząc pod kątem optymalizacji funkcjonowania magazynu, używanie belownicy pozwoli na spore zaoszczędzenie powierzchni magazynowej, która do tej pory wykorzystywana była do przechowywania odpadów z opakowań. Jest to możliwe dzięki temu, że belownica sprasowuje odpady w bele, a tym samym znacznie zmniejsza ich objętość (folii nawet o 90%!). Wydajniejsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej przełoży się też na lepszą organizację pracy, co również nie jest bez znaczenia podczas procesu pakowania przesyłek.

Jak usprawnić pakowanie w magazynie? Teraz już znasz odpowiedź!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu nie trzeba Cię już przekonywać, że optymalizacja procesu pakowania zamówień w logistyce pełni ważną rolę w e-commerce, pomagając zwiększać efektywność, obniżać koszty i poprawiać jakość usług. Przekłada się to na większe zadowolenie klientów, co z kolei wpływa na zwiększenie zysków. Skoro już wiesz, jak zoptymalizować pakowanie, pora wprowadzać nasze rady w życie. A wysokiej klasy materiały opakowaniowe oraz akcesoria i urządzenia do pakowania znajdziesz w hurtowni Opak-System: opaksystem.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *