ATC – wiedza dla biznesu

Szkolenia, Kursy, Poradniki

Szkolenia z VBA (Visual Basic for Applications)

VBA w Excel

Pakiet Office (Word, Excel, Outlook, PowerPoint, Access itp.) należy do najpopularniejszego oprogramowania na świecie. Prawie każdy użytkownik komputera miał z nim styczność i zna przynajmniej jego podstawowe funkcje. Stosunkowo niewiele osób zna jednak język VBA, który pomaga znacznie rozszerzyć możliwości tych aplikacji. Czym jest, jak działa i do czego służy? Dowiedz się więcej o języku VBA oraz szkoleniach i kursach z VBA, które pozwolą Ci rozwinąć umiejętności jego wykorzystania w biznesie.

Czym jest VBA i jak działa?

VBA (Visual Basic for Applications) to język programowania oparty na Visual Basicu. Stanowi jego uproszczoną wersję i jest przeznaczony do pracy z programami Pakietu Office (takimi jak Excel, Word, Access), a także AutoCAD-em i kilkoma innymi. Nie pozwala na tworzenie samodzielnych aplikacji – działa jedynie w dokumencie utworzonym w innym programie. To odróżnia go m.in. od standardowego Visual Basica. Mimo to daje jednak całkiem szerokie możliwości.

Po co stosuje się VBA? Przede wszystkim do upraszczania skomplikowanych i powtarzalnych czynności. Umożliwia tworzenie tzw. makr, które są złożonymi poleceniami umożliwiającymi wykonanie kilku czynności czy operacji jednym kliknięciem. Dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu makr praca na plikach Excel czy Word może przebiegać znacznie szybciej. Wystarczy zdefiniować zestaw poleceń, które mają być wykonywane w ramach danego makra. VBA umożliwia tym samym m.in. łatwiejsze wprowadzanie i wyszukiwanie danych, tworzenie własnych formuł do obliczeń, formatowanie dokumentów, konsolidowanie plików i znacznie więcej. Dzięki temu zapewnia wiele korzyści. Praca staje się przede wszystkim sprawniejsza i wygodniejsza.

Czy warto poznać język VBA?

Jeśli:

 • na co dzień pracujesz z programami Pakietu Office lub innymi obsługującymi VBA,
 • szukasz sposobów na automatyzację pewnych czynności,
 • chcesz usprawnić swoją pracę i poprawić precyzję,
 • znasz dobrze program Excel,

to prawdopodobnie nauka VBA stanowi dobry kierunek rozwoju dla Ciebie. To język, który jest stosunkowo prosty, szczególnie dla osób, które są obeznane w funkcjach Excela. Warto zapisać się na kurs z VBA, który nie tylko przybliży Ci jego obsługę, ale również podpowie jak z niego korzystać, by odnotować maksymalne korzyści.

Szkolenia kursy z VBA

Kursy VBA oraz wszelkiego typu szkolenia i warsztaty VBA znajdziemy zarówno jako szkolenia stacjonarne (głównie w miastach takich jak Warszawa, Łódź, Poznań, Gdańsk, Kraków, Katowice, Lublin), jak też jako kursy online. Kursy online VBA występują w wersji na żywo, zajęcia prowadzone są przez Teams, Zoom itp. w wirtualnej sali szkoleniowej, jak i jako kursy multimedialne, w których to uczestnik decyduje gdzie i kiedy realizuje poszczególne partie materiały składające się na kurs VBA.

Listę szkoleń oraz kury VBA online znajdziemy na https://eventis.pl/kursy/vba, gdzie zgromadzono oferty od dziesiątek organizatorów kursów i szkoleń.

Jakie korzyści daje udział w kursie lub szkoleniu VBA?

Jeśli na co dzień pracujesz z dużymi ilościami danych w arkuszach kalkulacyjnych bądź w twojej pracy niezbędne jest wykonywanie znacznej liczby powtarzalnych operacji takich jak kopiowanie danych czy poprawianie błędów, to kurs VBA będzie doskonałym wyborem pozwalającym zautomatyzować wiele czynności. Również jeśli zajmujesz się tworzeniem cyklicznych raportów i wyliczeń opierających się o aktualizowane zestawy danych, szkolenia z Visual Basic for Aplication w MS Excel są przeznaczone właśnie dla Ciebie. Udział w szkoleniu VBA pozwoli Ci:

 • poznać możliwości języka VBA, jego składnię i zastosowanie w pracy z MS Excel
 • zautomatyzować powtarzalne czynności wykonywane na zbiorach danych
 • usprawnić codzienną pracę z analizą danych, sporządzaniem raportów i dashboardów
 • poznać możliwości automatyzacji pracy w innych aplikacjach MS Office poprzez makra VBA
 • poznać budowę edytora VBA, sposoby rejestrowania makr, metody edycji kodu, a także jego budowę i optymalizację oraz składnie VBA (np. konstrukcje, instrukcje warunkowe, pętle)

Popularne szkolenia VBA

Najczęściej spotykane szkolenia i kursy VBA to między innymi:

 • Automatyzacja pracy w programie MS Excel z wykorzystaniem języka VBA
 • VBA dla zaawansowanych – interfejs użytkownika i UserForms
 • VBA od podstaw – kurs VBA dla użytkowników rozpoczynających pracę z VBA
 • VBA dla zaawnasowanych – sterowanie Windows i MS Office
 • MS Excel – Automatyzacja raportowania i analizy danych z użyciem VBA
 • VBA (Visual Basic for Applications) w Accessie
 • Programowanie VBA (Visual Basic for Applications) dla analityków biznesowych
 • Praktyczna analiza finansowa i zaawansowane modele finansowe z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego Excel i VBA

W pracy analityka danych, analityka sprzedaży czy specjalisty ds. marketingu efektywnościowego umiejętność pracy na bazach danych, automatyzacji raportowania i analizy biznesowej może być źródłem prawdziwej przewagi konkurencyjnej. Dlatego warto rozważyć szkolenia oraz kursy VBA, czy to stacjonarne czy online.

2 odpowiedzi na „Szkolenia z VBA (Visual Basic for Applications)”

 1. Awatar Radek
  Radek

  Nie wiem jakbym miał żyć bez programu Excel i VBA. Bez automatyzacji opartej o VBA to moja praca wymagałaby zatrudnienia jeszcze przynajmniej 2 osób. I to prawa, że na rynku jest wiele ciekawych szkoleń z excela i VBA. Każdy może znaleźć coś dla siebie.

 2. Awatar Drzwi Drewniane
  Drzwi Drewniane

  To jest blog, który trzyma wysoki poziom! Znajduję tutaj różnorodne treści, z których wynoszę wiele cennych informacji. To zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsc w sieci – świetnie się go czyta i zawsze się czegoś nowego dowiaduję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *