Programiści w swojej codziennej pracy wykorzystują rozmaite narzędzia, dzięki którym mogą znacznie sprawniej realizować powierzone im zadania. Wśród nich wymienia się m.in. specjalne aplikacje dedykowane do zarządzania kodem źródłowym. Określa się je jako IDE, czyli zintegrowane środowisko programistyczne. Używanie IDE sprawia, że praca przy kodzie staje się mniej czasochłonna oraz zdecydowanie bardziej efektywna. W poniższym artykule sprawdzamy, jakie są najlepsze narzędzia do zarządzania kodem źródłowym.
IDE, czyli narzędzia do zarządzania kodem źródłowym
IDE (ang. Integrated Development Environment) to Zintegrowane Środowisko Programistyczne. Pod tym pojęciem rozumiemy aplikacje, dzięki którym można znacząco zwiększyć wydajność programistów. Na IDE składają się obecnie całe zestawy zaawansowanych aplikacji wyposażonych w szereg intuicyjnych narzędzi. Programiści, którzy wykorzystują na co dzień możliwości oferowane przez IDE, mogą zdecydowanie szybciej przygotowywać kod. Dużo łatwiejsze jest także identyfikowanie wszelkiego rodzaju błędów.
Gdy przejrzymy oferty pracy IT, możemy łatwo zauważyć, że znajomość oprogramowania typu IDE jest częstym wymogiem wśród pracodawców. Jest to dowód na to, iż te aplikacje są na szeroką skalę wykorzystywane w codziennej pracy specjalistów IT.
Na IDE składa się wiele zróżnicowanych funkcjonalności potrzebnych w codziennej pracy. Chodzi tutaj m.in. o:
- edycję kodu źródłowego,
- komplikację kodu źródłowego,
- sporządzanie baz danych,
- możliwość debugowania i testowania kodu,
- zarządzanie projektami za pośrednictwem intuicyjnych narzędzi,
- wsparcie dla najbardziej znanych technologii programistycznych,
- opcja tworzenia własnych modyfikacji w ramach oprogramowania,
- zautomatyzowanie procedur tworzenia aplikacji.
Oczywiście, bez IDE również można wykonywać wszystkie te czynności, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że dysponując tym oprogramowaniem wykonamy je zdecydowanie sprawniej.
IDE a standardowy edytor kodu – na czym polegają różnice?

Na czym polegają różnice między IDE a standardowym edytorem kodu? Ten drugi to klasyczny notatnik, który wyposażono w podstawowe funkcje dedykowane programistom. Wielu początkujących programistów zastanawia się, czy tak podstawowe oprogramowanie wystarczy, by móc tworzyć kod. Jak najbardziej, jest to możliwe.
Standardowe edytory kodu są dobrym wyborem, ponieważ nie wymagają zaawansowanej konfiguracji, a wykonywanie prostych czynności przebiega znacznie sprawniej. IDE jest z kolei dobrą opcją dla tych programistów, którzy poszukują dobrego narzędzia do debugowania czy automatyzacji oraz innych zaawansowanych funkcji, do których dostępy nie ma w standardowych edytorach kodu.
Najbardziej znane narzędzia do zarządzania kodem źródłowym

Które aplikacje do zarządzania kodem źródłowym cieszą się największą popularnością? Do grona najbardziej znanych IDE zalicza się:
- Jupyter IDE. Jest to platforma przeznaczona dla początkujących programistów a także ekspertów, ponieważ umożliwia pracę na dużych bazach danych.
- PyCharm IDE. Aplikacja, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem wśród programistów języka Python. Można korzystać z niej zarówno bezpłatnie jak i w wersji płatnej. PyCharm oferuje szereg funkcjonalności, takich jak diagnoza prawidłowości kodu, podpowiedzi składni czy graficzny debugger. Jest to świetne narzędzie wykorzystywane także przy dużych projektach progamistycznych.
- VS Code. Tę aplikację można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Za jej zaprojektowanie odpowiadał globalny potentat technologiczny Microsoft, dlatego cieszy się dużym uznaniem. Narzędzie wykorzystuje się m.in. do refaktoryzacji, debugowania i wielu, wielu innych. To oprogramowanie wykorzystywać można przy najpopularniejszych technologiach programistycznych.
- Netbeans IDE. Bardzo popularna aplikacja programistyczna wśród programistów Java. Jej atutem jest wieloplatformowość i wsparcie dla wielu języków, m.in. PHP, HTML czy C++.
Dlaczego warto postawić na oprogramowanie typu IDE?
Stworzenie zaawansowanego oprogramowania wymaga sporego nakładu pracy. Jeśli programista nie korzysta z dedykowanych rozwiązań typu IDE, zajmuje mu to zdecydowanie więcej czasu. IDE sprawia, że wydajność programistów jest zdecydowanie wyższa, a zarządzanie kodem projektu jest znacznie lepsze. Dodatkowo, dzięki tego typu aplikacjom zmniejsza się ryzyko pojawiania się błędów.
Czytaj też: Myślisz o zawodzie programisty? Sprawdź te szkolenia i kursy!