AML, czyli przeciwdziałanie praniu pieniędzy

AML

Pranie pieniędzy jest źródłem finansowania terroryzmu i innych przestępstw na całym świecie. Nic dziwnego że rządy oraz organizacje międzynarodowe podejmują kroki zmierzające do przeciwdziałania temu zjawisku, między innymi poprzez nałożenie obowiązków na przedsiębiorstwa: od banków i ubezpieczycieli, poprzez instytucje płatnicze, biura rachunkowe i inne firmy. Szkolenie AML (w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy) jest konieczne w wielu firmach.

Przepisy AML

Czy możesz sobie wyobrazić dilera używającego terminala kart kredytowych do przyjmowania płatności? A co powiesz na to, że ktoś zapłaci kartą, blikiem lub przelewem za skradziony towar? Trudno sobie to wyobrazić, prawda? Większość przestępców używa w swojej działalności gotówki — od lat nieuczciwie zdobyte zyski przechowywane były w gotówce i używane do płacenia za wszystko, zaczynając od nieruchomości, przez biżuterię, po prywatne wydatki. To skłoniło rządy na całym świecie do uchwalenia przepisów ograniczających duże płatności gotówkowe oraz obowiązku ich zgłaszania. Przepisy te stworzyły potrzebę ukrycia przez przestępców prawdziwego źródła pieniędzy lub tzw. „wyprania” ich.

Aby ograniczyć możliwości wyprania pieniędzy pochodzących z nielegalnych źródeł w krajach na całym świecie uchwalono przepisy AML, nakładające obowiązki na firmy z sektora finansowego i płatniczego, a z czasem również na inne przedsiębiorstwa, które służą zapobieganiu prania pieniędzy. Co więcej, przepisy te są często aktualizowane, aby radzić sobie z coraz bardziej wyrafinowanymi schematami prania pieniędzy. Ponieważ ciężar powstrzymania prania brudnych pieniędzy w dużej mierze spada na poszczególne instytucje, brak szkolenia w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i nieprzestrzeganie przepisów dotyczących prania brudnych pieniędzy skutkuje wielomilionowymi grzywnami.

Ostatnie zmiany w prawie nakładają obowiązek wdrożenia procedur przeciwdziałania praniu pieniędzy na znacznie większą liczbę podmiotów niż miało to miejsce do tej pory. Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu dokładnie określa, jakie podmioty są zaliczane do tzw. instytucji obowiązanych. Są to przede wszystkim:

 • banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, instytucje pożyczkowe,
 • biura usług płatniczych i agencje rozliczeniowe,
 • przedsiębiorstwa prowadzące działalność w ramach rynków regulowanych,
 • przedsiębiorstwa prowadzące kantory wymiany walut,
 • agencje ubezpieczeniowe,
 • pośrednicy nieruchomości,
 • adwokaci, radcowie prawni,
 • notariusze,
 • doradcy podatkowi,
 • biegli rewidenci,
 • operatorzy pocztowi,
 • przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie gier losowych i hazardowych,
 • przedsiębiorcy oferujący usługi wirtualnego biura,
 • biura rachunkowe,
 • a także wszyscy przedsiębiorcy, którzy dokonują lub przyjmują transakcje w gotówce opiewające na kwotę co najmniej 10 000 euro.

Czytaj też: Ochrona środowiska w biznesie

Szkolenia i kursy AML

Szkolenia i kursy AML zapewniają praktyczną i skuteczną metodę spełnienia wymagań szkoleniowych i pomagają być na bieżąco z najlepszymi praktykami w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy, trendami w zakresie przestępczości finansowej, globalnymi sankcjami, zmianami regulacyjnymi i nie tylko. W trakcie kurów AML możliwe jest nie tylko zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej, ale również otrzymanie wzorców procedur, które jako przedsiębiorca zobowiązani jesteśmy wdrożyć w firmie. Kursy mają na celu zapoznanie pracowników z procesem prania pieniędzy — działalnością przestępczą wykorzystywaną do ukrycia prawdziwego pochodzenia i własności nielegalnej gotówki — oraz z przepisami, które czynią z niej przestępstwo.

Czym kierować się wybierając szkolenie lub kurs AML?

Zróżnicowanie szkoleń i kursów AML jest aktualnie bardzo duże. Dostępne są zarówno specjalistyczne szkolenia dla Compliance Officerów i AML Officerów, jak też podstawowe szkolenia dotyczące wdrażania procedur AML np. w biurze rachunkowym. Wybierając szkolenie lub kurs z AML warto skorzystać z bazy ofert szkoleniowych, która pozwala dużo szybciej znaleźć odpowiednie do naszych potrzeb szkolenia, warsztaty i kursy. Skorzystanie z bazy pozwala również upewnić się, że cena jaką płacimy za szkolenie AML jest adekwatna do cen rynkowych i nie przepłacamy.


Jedna odpowiedź do “AML, czyli przeciwdziałanie praniu pieniędzy”

 1. Pani Anno, dziękuję bardzo za ten artykuł, u nas w firmie pojęcie AML odmieniane jest rzez przypadki, ale pracownikom nikt nie wyjaśnił co to właściwie jest. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *