Wózki magazynowe są praktycznym akcesorium idealnym do transportowania różnych ładunków zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz magazynów, hal produkcyjnych czy hurtowni. Wózki tego typu są dostępne w wielu wariantach, więc bez większego trudu można je dopasować do potrzeb i specyfiki miejsca, w którym są potrzebne.
Jakie są rodzaje wózków transportowych i do czego się ich używa?
Wózki magazynowe i wózki produkcyjne dzielą się na kilka typów, a zastosowanie mają przede wszystkim w branży przemysłowej, spożywczej i logistycznej oraz wszędzie tam, gdzie niezbędne jest przewożenie ciężkich towarów z jednego miejsca do drugiego. Wśród modeli wózków transportowych można wymienić:
- wózki paletowe – używane do przewozu palet, wyposażone w widełki umożliwiające unoszenie i przewożenie palet,
- wózki platformowe – to wózki z płaską powierzchnią podobnie jak wózki paletowe służące do przewozu dużych i ciężkich przedmiotów,
- wózki półkowe – wyposażone w półki wózki ręczne, które są w stanie udźwignąć od 25 do 100 kg, jeżeli rozłożymy ich ciężar na specjalnych półkach,
- wózki skrzyniowe – to wózki z charakterystycznymi burtami z siatki lub paneli. Mogą być otwarte lub zamknięte. W ten sposób użytkownik może zabezpieczyć cenny towar na czas transportu,
- wózki na pojemniki Euro – są wyposażone w uchwyty i pałąki, na których można osadzić pojemniki Euro. Są dostępne jako wózki platformowe, stojaki materiałowe oraz jako wózki półkowe.
Jak wózki magazynowe wpływają na efektywność pracy?
Wózki transportowe ręczne i wózki produkcyjne takie jak wózki platformowe, wózki skrzyniowe czy paletowe, mogą pozytywnie wpływać na efektywność pracy firmy, zapewniając pracownikom szybsze i wydajniejsze transportowanie ciężkich towarów. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo, bo dzięki wózkom pracownicy nie muszą nosić ciężarów samodzielnie, ale oprócz tego pod uwagę bierze się też usprawnienie prac magazynowych.
Dzięki ręcznym wózkom transportowym można zredukować ilość pracy wymaganej do ręcznego transportu towarów, a co za tym idzie – skrócić czas potrzebny ich przewiezienie. W ten sposób firma pracuje produktywniej, przyspieszając procesy logistyczne.
Ile można przewieźć za pomocą wózka transportowego ręcznego?
Wózki magazynowe potrafią być bardzo wydajne. Warto wiedzieć, że maksymalna waga ładunku, jaki można przewieźć za pomocą wózka ręcznego zależy od jego nośności, czyli maksymalnej wagi, jaką jest w stanie udźwignąć. Wspomniana nośność wózków transportowych ręcznych może się różnić zależnie od modelu, ale zazwyczaj wynosi od 150 do 500 kg.
Przedział ten w przypadku tzw. jokerów transportowych mieści się w przedziale 200–300 kg. Jokery z większą platformą mogą przewieźć nawet 500, 750 czy
900 kg ładunku. Warto je jednak wyposażyć w matę antypoślizgową, która zwiększy bezpieczeństwo.
Prawdziwymi rekordzistami są wózki corletty, czyli piętrowe wózki magazynowe. Ich maksymalna nośność to aż 1000 kg. Taki sam próg mają wózki z dyszlem i z obrotnicą. One również udźwigną 1 t. Dzięki temu klient może dopasować model wózka do potrzeb swojej firmy.
Wózki warsztatowe – idealny wybór do hal produkcyjnych
Wózki warsztatowe są idealne do hal produkcyjnych i do warsztatów ze względu na swoją funkcjonalność i mobilność. Ich największa zaleta to szybkie i łatwe przemieszczanie i transportowanie. Ponadto warto też wziąć pod uwagę wielofunkcyjność takich wózków. Wózki produkcyjne przeznaczone do pracy w warsztacie lub w hali hurtowni czy magazynu nierzadko są wyposażone w różne półki, szuflady i uchwyty, które ułatwiają przechowywanie narzędzi, akcesoriów czy innych materiałów. Na górze wózka warsztatowego zwykle znajduje się blat do pracy – metalowy lub drewniany (laminowany). Takie wózki wyróżniają się też wytrzymałością i ergonomią.
Wózki magazynowe – podsumowanie
Wózki transportowe to narzędzia, które ułatwiają pracę i umożliwiają zwiększenie efektywności firmy, skracając czas potrzebny na ręczny transport towarów, dlatego warto na nie postawić. Są wytrzymałe i mogą przewozić przedmioty ważące łącznie nawet 1000 kg. Bardzo duży wybór wózków magazynowych ma sklep inter-technik.pl, gdzie znajdziesz wiele różnych sprzętów.