ATC – wiedza dla biznesu

Szkolenia, Kursy, Poradniki

Tak tracisz swój internet mobilny. Jakie aplikacje pobierają go najbardziej?

Jakie aplikacje zużywają najwięcej Internetu?

Przesadą byłoby stwierdzenie, iż nie da się dziś funkcjonować bez dostępu do sieci mobilnej, ale internet LTE – czy, jeszcze lepszy, 5G – daje niewiarygodne wręcz poczucie swobody. Warunkiem jest jednak solidny pakiet GB zakupiony u operatora. W innym przypadku może spotkać odbiorcę niemiłe zaskoczenie. Rzadko bowiem monitorujemy zużycie internetu w smartfonie czy innym urządzeniu korzystającym z zasobów LTE. Swobodnie ślemy kolejne zdjęcia, robimy szybkie spotkanie online czy oglądamy filmy z platform streamingowych. A czy ktokolwiek zastanawia się przy tym, jak szybko wyczerpuje w ten sposób swój pakiet internetu? Oto, jak w tym kontekście działają najpopularniejsze aplikacje internetowe.

Social Media. Więcej niż słowo

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twoje dane mobilne tak szybko się kończą? Rozpocznijmy od przeglądarek społecznościowych. Facebook, Instagram, Twitter – wszystkie te aplikacje są nie tylko wielkimi pożeraczami danych. Do perfekcji ich twórcy opracowali umiejętność utrzymywania uwagi odbiorców – można je scrollować, scrollować i scrollować praktycznie bez przerw.

Gdy przeglądasz zdjęcia na Instagramie czy oglądasz filmiki znajomych na Facebooku, ładowane są ciągłe aktualizacje – każda z tych akcji konsumuje cenne megabajty. Czy zastanawiałeś się, jak wiele danych pochłania przeglądanie niekończących się kanałów z obrazami i filmami?

Streaming i multimedia. Pixel przekłada się na GB

Trudno sobie wyobrazić codzienność bez takich rozwiązań jak YouTube, Netflix, Spotify. Zapewniają rozrywkę – od nudnych podróży po leniwe popołudnia. Trzeba mieć jednak świadomość, iż to kosztuje. Strumieniowanie filmów i muzyki to jedne z głównych źródeł znikającego pakietu danych – jeśli lubisz z nich korzystać na smartfonie, internet mobilny bez limitu jest wręcz niezbędny.

Automatyczne aktualizacje. Ustaw je na Wi-Fi

Wiele rozwiązań z założenia działa tak, by samoczynnie się aktualizowało. To błąd, bo w tle pobierają internet mobilny. W ten sposób wykorzystują część pakietu danych.

Tymczasem można ustawić smartfon tak, by wszelkie aktualizacje pobierał wyłącznie w trybie Wi-Fi – gdy użytkownik jest „podczepiony” pod sieć biurową czy domową. Proces ten nastąpi zdecydowanie szybciej i pozwoli znacznie lepiej kontrolować, które aplikacje naprawdę wymagają natychmiastowych aktualizacji.

E-mail i komunikatory. Uwaga na załączniki

Skrzynka pocztowa dziś to już zdecydowanie więcej niż słowa. Ciągłe sprawdzanie, synchronizowanie, przesyłanie i odbieranie e-maili czy wiadomości na różnych platformach komunikacyjnych przekłada się na użycie pakietów m.in. ze względu na – niemałe często – załączniki.

Internet mobilny to nie studnia bez dna

Wybierając dobry internet mobilny należy myśleć nie tylko o zasięgu i prędkości. Być może ważniejsze jest to, by inteligentnie wykorzystywać jego zasoby. Jeśli budżet jest ograniczony, naturalnym musi być mniej lub bardziej ostrożne wykorzystywanie zasobów. Wybierając internet mobilny bez limitu nie ma cienia takich ograniczeń.

Jak można monitorować zużycie danych mobilnych przez różne aplikacje? Warto wyrobić sobie nawyk zerkania w ustawienia urządzenia – tam można znaleźć pełen raport z wykorzystywania w skali dnia, tygodnia czy innego okresu. Można też iść inną drogą i zainstalować aplikacje, które pomagają zarządzać i ograniczać zużycie danych mobilnych. Można też popracować na zmianą części ustawień tak, by zminimalizować zużycie danych mobilnych przez aplikacje społecznościowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *