ATC – wiedza dla biznesu

Szkolenia, Kursy, Poradniki

Radca prawny nieruchomości – czym kierować się przy jego wyborze?

Przedsiębiorca w trakcie przeglądania umowy

W dzisiejszych czasach w Internecie można znaleźć mnóstwo ofert usług radców prawnych nieruchomości. Są oni często potrzebni podczas kupna lub sprzedaży posiadłości, gdy samemu nie posiada się w tym temacie odpowiedniej wiedzy. Jednak jak znaleźć idealnego prawnika nieruchomości?

Czym zajmuje się radca prawny nieruchomości?

Osoba taka, jak radca prawny nieruchomości zajmuje się przeprowadzaniem różnego rodzaju inwestycji. Doradza w sprzedaży, kupnie bądź zarządzaniu daną nieruchomością deweloperom, jak i osobom indywidualnym. Pomaga w zawieraniu wszelkich umów, m. in. umowy najmu danej posiadłości oraz rozwiązuje związane z nimi liczne problemy. Posiada bogate doświadczenie, dzięki któremu podejmuje wyłącznie dobre decyzje.

Takie osoby przeprowadzają negocjacje oraz dbają o korzystne dla klienta zakończenie. Prawnicy nieruchomości posiadają umiejętność posługiwania się siłą perswazji, która ułatwia im osiąganie ustalonych celów. Potrafią inteligentnie argumentować swoją wypowiedź, posługując się przy tym bogatą wiedzą.

Radca prawny nieruchomości — kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Radca prawny nieruchomości z pewnością przyda się w przypadku kupna lub sprzedaży jakiejś nieruchomości. Skorzystanie z jego usług jest również idealną opcją dla osób początkujących, które nie potrafią jeszcze dobrze zarządzać nieruchomością. Wtedy rada eksperta może być niezwykle pomocna oraz z pewnością wpłynie pozytywnie na intensywność pracy w danym miejscu.

Okazuje się, że pomoc specjalisty jest niezwykle przydatna podczas decydowania się na różnego rodzaju inwestycje budowlane. Warto mieć wtedy przy sobie osobę, która posiada specjalistyczną wiedzę w tym temacie. Będzie ona w stanie odpowiedzialnie udzielać rad klientowi w sprawach dotyczących zarządzania jego pieniędzmi. Jest to sposób na ograniczenie nerwów związanych z tym intensywnym czasem.

Jak znaleźć odpowiedniego radcę prawnego nieruchomości?

Warto zaznaczyć, że radca prawny nieruchomości powinien być sprawdzony i polecany przez innych ludzi. W końcu to on doradza w tak ważnych i skomplikowanych sprawach. Z tego względu musi posiadać bardzo dużą wiedzę w swojej specjalności, dzięki czemu będzie ostrożnie i mądrze doradzać swoim klientom. Doświadczenie definitywnie powinno być pierwszorzędnie sprawdzaną cechą podczas przeglądania dostępnych ofert.

Prawdziwy profesjonalista zawsze wspiera zgłaszające się do niego osoby w rozmaitych negocjacjach. Nieustannie stara się przy tym o uzyskanie dla nich jak najkorzystniejszej oferty, która zagwarantuje ich zadowolenie. Aby ostatecznie ocenić danego radcę, należy umówić się z nim na rozmowę osobistą lub telefoniczną oraz ustalić, jak wyglądałyby warunki współpracy.

Wybór radcy prawnego nieruchomości jest niezwykle ważny, ponieważ to m.in. od niego będzie zależeć dalszy przebieg sytuacji. Jego rady mają wpłynąć na proces w sposób korzystny dla klienta. Z tego względu tak istotna jest rozwaga przy decydowaniu się na współpracę z daną osobą.

Od redakcji: jakie sprawy prowadzi radca prawny specjalizujący się w tematyce nieruchomości?

Radca prawny specjalizujący się w tematyce nieruchomości zajmuje się szerokim zakresem zagadnień związanych z prawem nieruchomości. Oto kilka przykładów głównych obszarów, którymi może się zajmować taki radca prawny:

 1. Transakcje na rynku nieruchomości. Radca prawny specjalizujący się w nieruchomościach może pomóc w przeprowadzaniu i negocjowaniu umów sprzedaży, zakupu lub wynajmu nieruchomości. Może przygotować i ocenić dokumenty prawne, takie jak umowy sprzedaży, umowy najmu, umowy dzierżawy, umowy deweloperskie itp.
 2. Prawo budowlane. Radca prawny może doradzać w sprawach związanych z planowaniem przestrzennym, uzyskiwaniem pozwoleń budowlanych, prowadzeniem postępowań administracyjnych związanych z inwestycjami budowlanymi oraz reprezentować klientów w sporach z organami administracji publicznej.
 3. Prawo hipoteczne. Radca prawny może pomóc w kwestiach związanych z obciążeniem nieruchomości hipoteką, prawami użytkowania wieczystego, ograniczeniami w użytkowaniu nieruchomości oraz innymi zabezpieczeniami praw bankowych.
 4. Spory nieruchomościowe. Radca prawny specjalizujący się w nieruchomościach może reprezentować klientów w sporach dotyczących nieruchomości, takich jak spory o własność nieruchomości, spory dotyczące umów najmu lub dzierżawy, spory o naruszenie praw sąsiedzkich, spory dotyczące wadliwej budowy nieruchomości itp.
 5. Due diligence nieruchomości. Przy zakupie nieruchomości, radca prawny może przeprowadzać analizę prawno-finansową (due diligence), w celu sprawdzenia stanu prawno-majątkowego nieruchomości oraz identyfikacji wszelkich potencjalnych ryzyk prawnych.
 6. Doradztwo prawne dla deweloperów. Radca prawny może świadczyć usługi doradcze dla firm deweloperskich w zakresie prawa nieruchomościowego, w tym w procesie uzyskiwania pozwoleń na budowę, przygotowywaniu umów z inwestorami, negocjowaniu warunków umów sprzedaży mieszkań lub lokali użytkowych, oraz prowadzeniu postępowań związanych z zarządzaniem nieruchomościami.

Warto zauważyć, że konkretny zakres działań radcy prawnego specjalizującego się w nieruchomościach może się różnić w zależności od konkretnego przypadku.

Jedna odpowiedź do „Radca prawny nieruchomości – czym kierować się przy jego wyborze?”

 1. Awatar Adam
  Adam

  Jak kupuje dom to można udać umowie od agencji czy lepiej wziąć prawnika?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *