ATC – wiedza dla biznesu

Szkolenia, Kursy, Poradniki

Planuj zadania na kolejne dni i zyskaj więcej czasu dla siebie

Kalendarz książkowy

Szybkie tempo życia i duża liczba obowiązków prowadzą do wypalenia zawodowego i rodzicielskiego. Z tego względu wielu dorosłych narzeka, że przez cały czas pracuje i nie ma w ogóle czasu dla siebie. W rzeczywistości narzekające osoby często nie zdają sobie sprawy z tego, ile czasu tracą na nieefektywne prace lub… bezczynność. Jeśli chcesz odzyskać czas dla siebie, sprawdź, jak lepiej planować zadania na kolejne dni.

Korzystaj z kalendarza książkowego

Do lepszego planowania zadań na kolejne dni warto wykorzystać kalendarz książkowy. Dzięki niemu możesz zapisywać zadania do wykonania na każdy dzień. Zmniejszysz ryzyko, że zapomnisz o wizycie u lekarza lub szkolnym przedstawieniu dzieci. W kalendarzu książkowym możesz też zapisywać inne ważne informacje, by zawsze mieć je pod ręką. Duże kartki z podziałem na godziny pomogą również w planowaniu kolejności obowiązków do wykonania, dzięki czemu unikniesz tracenia czasu na nieistotne czynności.

Dla efektywniejszego wykorzystywania czasu możesz używać dwóch kalendarzy. Jeden posłuży Ci do pracy i zapisywania obowiązków zawodowych, z kolei drugi przyda się do planowania czasu z dziećmi, prywatnych spotkań i innych rzeczy, którymi zajmujesz się po powrocie do domu.

Uporządkuj dokumenty

Jeśli chcesz mieć więcej czasu dla siebie, dbaj o porządek w dokumentach. Teczka na dokumenty potwierdzające płatności bądź umowami dotyczącymi mediów pomoże Ci szybko rozwiązywać problemy związane z bałaganem w dokumentacji. W podobny sposób uporządkuj dokumenty tożsamości, dotyczące leczenia Twojego, partnera lub dziecka, a także związane z ubezpieczeniami na życie lub majątkowymi. Uporządkowane teczki z dokumentami ograniczą czas, który tracisz na regulowanie różnych formalności i wyjaśnienie nieporozumień z firmami i instytucjami. Dodatkowo pomogą Ci nauczyć się utrzymywania porządku w innych miejscach w domu.

Teczka na dokumenty

Podziel się obowiązkami z dziećmi i partnerem

Brakuje Ci czasu dla siebie? Pamiętaj, że nie musisz robić wszystkiego samodzielnie. Możesz podzielić się obowiązkami z innymi domownikami i nie musisz mieć z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia! Dzieci w wieku szkolnym bez przeszkód mogą samodzielnie sprzątać własny pokój, ścielić łóżka i wyprowadzać psa. Mogą również segregować i wynosić śmieci do odpowiednich pojemników. Z kolei partnerowi możesz zlecić mycie okien, odkurzanie i przynoszenie zakupów. Możesz dzielić się także każdym innym obowiązkiem, łącznie z gotowaniem obiadów i praniem oraz prasowaniem. Dzięki temu pozostali domownicy wykonają część prac, a Ty zyskasz czas na swoje pasje lub chwilę relaksu z książką.

Wyznacz dni, w których zawsze masz czas tylko dla siebie

Jeśli chcesz regularnie wychodzić na basen, odwiedzać kosmetyczkę lub uczestniczyć w zajęciach w różnych stowarzyszeniach i klubach, zaplanuj to w swoim grafiku. Wyznacz dzień, w którym pozostali członkowie rodziny przejmują Twoje obowiązki na kilka godzin i planują czas bez Ciebie. Najlepiej postaw na któryś dzień w tygodniu, gdyż weekendy nie sprzyjają systematyczności. Wyjazdy poza miasto i spotkania w większym gronie zwiększają ryzyko, że zrezygnujesz z własnych planów. Zamiast sobotnich wyjść postaw na środowe lub czwartkowe popołudnie tylko dla siebie. Rodzina z pewnością sobie poradzi, a Ty odzyskasz radość życia i spędzisz czas na przyjemnościach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *