ATC – wiedza dla biznesu

Szkolenia, Kursy, Poradniki

Doba: ile sekund ma doba? Doba, ile to minut i godzin?

Doba, ile to sekund, minut i godzin?

Czasami nawet proste pytania sprawiają nam pewną trudność. Nie zawsze też chcemy liczyć w głowie, ile sekund ma doba albo ile minut i godzin ma doba. Zapraszamy do zapoznania z naszym artykułem, w którym znajdziesz nie tylko informacje, ile sekund, minut i godzin ma doba, ale też ciekawostki na temat czasu!

Doba

Co to jest doba? Ile sekund, minut i godzin ma doba? Odpowiedzi na te pytania wydają się proste, ale wbrew pozorom nie zawsze tak jest. Już samo pojęcie doba jest wieloznaczne, ponieważ mamy do czynienia z wieloma rodzajami doby.

Najpopularniejsza to oczywiście doba urzędowa, którą posługujemy się do mierzenia czasu. Często potocznie mówimy, że doba równa jest jednemu dniowi, ale to oczywiście uproszczenie, bo na dobę składa się zarówno dzień, jak i noc. Co więcej, wszyscy wiemy, że dzień i noc zmieniają się co do długości trwania w zależności od pory roku. Czy razem ze zmianą długości dnia i nocy zmienia się również długość doby? Nie, zwłaszcza nie dobry urzędowej – ona pozostaje bez zmian i odlicza ją każdy zegarek – od najprostszego do najbardziej skomplikowanego. Chociaż zegarki akurat potrafią się mylić nawet o kilka sekund na dobę. Najlepsze ręczne zegarki są jednak tak dokładne, że mylą się o 1 sekundę raz na 10 lat!

W dalszej części artykułu możesz dowiedzieć się czym jest doba słoneczna, doba gwiazdowa, doba księżycowa, a także dobra cywilna oraz doba pokładowa i doba hotelowa. Tymczasem odpowiedzmy na zasadnicze pytania:

 • Ile godzin ma doba?
 • Ile minut ma doba?
 • Ile sekund ma doba?

Inne pytania na które odpowiemy to: Ile trwa doba? Dzień, ile to godzin? Dzień, ile to minut? Doba, ile ma minut? 24h, ile to minut? Ile sekund ma dzień? Ile doba ma sekund? Jedna doba, ile to sekund? Ile sekund jest w dniu? Ile w godzinie jest sekund? Ile jest sekund w minucie?

Doba, ile to godzin?

Na pytanie, ile godzin ma doba powinniśmy odpowiedzieć: doba ma 24 godziny.

Często godziny oznacza się literą h od angielskiego słowa hour, czyli godzina. Jeśli więc widzimy oznaczenie 24h oznacza to dobę i z reguły służy do oznaczenia, że np. dane miejsce jest czynne całodobowo, czyli przez 24h na dzień.

Doba to 24 godziny.

Doba, ile to minut?

Dobę możemy podzielić nie tylko na godziny, ale też na minuty. Doba składa się z 24 godzin po 60 minut każda. Daje nam to łączną liczbę 1440 minut na dobę.

Doba to 1440 minut.

Doba, ile to sekund?

Wiemy już, że dobę dzielimy na 24 godziny po 60 minut każda. Daje nam to 1440 minut na dobę. A ile sekund ma doba bądź też ile sekund to dzień?

Każda minuta to 60 sekund, jeśli więc pomnożymy liczbę sekund w minucie przez liczbę minut na dobę, czyli przez 1440 otrzymamy odpowiedź na pytanie, ile sekund ma doba. 1440 minut pomnożone przez 60 sekund daje nam 86 400 sekund. 24h to 86 400 sekund.

Doba to 86 400 sekund.

Podsumowanie

Podsumujmy, ile godzin, minut i sekund ma doba.

Doba ma:

 • 24 godziny
 • 1440 minut (24 godziny po 60 minut)
 • 86 400 sekund (1440 minut po 60 sekund)

Czytaj też:

Jakie jeszcze doby rozróżniamy?

Oprócz doby urzędowej, która ma 24 godziny, 1440 minut, 86 400 sekund i mierzona jest przez nasze zegarki, możemy wyróżnić kilka innych dób:

 • Doba słoneczna, czyli okres pomiędzy dwoma kolejnymi górowaniami Słońca. Co ciekawe długość doby słonecznej zmienia się. Chociaż jej średnia wartość jest zbliżona do 24 godzin, to z uwagi na hamowanie obrotu Ziemi wskutek pływów doba słoneczna wydłuża się średnio o około 16 μs rocznie.
 • Doba gwiazdowa, czyli okres między dwoma kolejnymi górowaniami punktu Barana. Długość doby gwiazdowej to 23h 56min 4,091s, co przekłada się na 86 164,09 sekund, a więc mniej niż doba urzędowa.
 • Doba księżycowa, czyli okres między dwoma kolejnymi górowaniami Księżyca. Długość doby księżycowej to 24h 50min 28s, co przekłada się na 89 428 sekund – znacząco więcej niż doba urzędowa
 • Doba cywilna to okres między godziną 00:00 jednego dnia i tą samą godziną 00:00 dnia następnego w tej samej strefie czasowej. Dla każdej strefy czasowej doba cywilna zaczyna się więc w innym momencie.
 • Doba pokładowa to czas odmierzany na obiekcie przemieszczającym się przez strefy czasowe (np. na statku czy też na pokładzie samolotu).
 • Doba hotelowa to czas, na który otrzymujemy dostęp do pokoju hotelowego. Doba hotelowa w każdym hotelu może zaczynać się o innej godzinie, co więcej jej długość w dniu zameldowania i wymeldowania jest z reguły krótsza niż w pozostałe dni.

Ile trwa doba?

Podsumujmy, ile trwa doba. Doba jest jednostką czasu używaną w kontekście pomiaru czasu, szczególnie w odniesieniu do okresu, w którym Ziemia wykonuje jedną pełną rotację wokół własnej osi. Czas trwania doby jest zależny od rodzaju doby, ponieważ istnieją różne typy dób. Oto kilka podstawowych rodzajów dób:

 1. Doba słoneczna (solar day): Jest to czas, jaki upływa od wschodu do zachodu Słońca. Czas trwania doby słonecznej wynosi średnio około 24 godzin.
 2. Doba gwiazdowa (sidereal day): Jest to czas, jaki upływa od momentu, gdy dana gwiazda znajduje się na tej samej pozycji na niebie, a następnie ponownie wraca do tej pozycji. Czas trwania doby gwiazdowej wynosi około 23 godzin, 56 minut i 4 sekundy.

Warto zauważyć, że różnica między dobową długością słoneczną a gwiazdową wynika z ruchu orbitalnego Ziemi wokół Słońca. Dzieje się tak dlatego, że Ziemia musi wykonać pełną orbitę wokół Słońca, aby Słońce powróciło na to samo miejsce na niebie.

Jest również kilka innych rodzajów dób, które mają specyficzne zastosowania w różnych dziedzinach, takich jak:

 1. Doba synodyczna (synodic day): Jest to czas, jaki upływa między dwoma kolejnymi wschodami lub zachodami danego ciała niebieskiego, takiego jak Księżyc. Czas trwania doby synodycznej zależy od obiegu Księżyca wokół Ziemi i wynosi średnio około 29,5 dni ziemskich.
 2. Sideralny dzień gwiazdowy (sidereal stellar day): Jest to czas trwania doby gwiazdowej mierzony w gwiazdach zamiast w godzinach. Czas ten jest używany w astronomii do określania pozycji ciał niebieskich na niebie.

Warto zauważyć, że powyższe wartości są wartościami średnimi i mogą się różnić w zależności od kontekstu i precyzji pomiaru.

4 odpowiedzi na „Doba: ile sekund ma doba? Doba, ile to minut i godzin?”

 1. Awatar Joko
  Joko

  Doba hotelowa to z reguły najkrótsza z dób 😁

 2. Awatar Dorabotkasaytovn
  Dorabotkasaytovn

  Witam, jestem prywatnym specjalista z Kijowa. Specjalizuje sie w tworzeniu, udoskonalaniu i promocji stron w wyszukiwarkach. Gotowy do pomocy w rozwoju witryny i rozwiazywaniu istniejacych problemow. Pomoge przyciagnac docelowych uzytkownikow i zwiekszyc konwersje. Umiarkowane ceny. Gwarancja wyniku.

  Moge rowniez skonfigurowac reklamy w sieciach spolecznosciowych i systemach PPC.

 3. Awatar Lolek
  Lolek

  Serio ktoś sobie nie umie policzyć ile jest minut w ciągu doby? 🤦‍♀️

 4. Awatar Koreczek
  Koreczek

  niw wierze że doba ma tylko 24 godz. bo prawdziwa doba trwa 24 godz. i 45 min….DZIĘKUJE ZA UWAGE..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *