Terminal płatniczy w 2025 roku – co musisz wiedzieć jako przedsiębiorca?

Terminal płatniczy w sklepie

Rok 2025 to czas, w którym coraz więcej firm – niezależnie od branży – traktuje płatności bezgotówkowe jako absolutny standard. Klienci oczekują możliwości zapłaty kartą, telefonem czy BLIK-iem, a brak terminala może prowadzić do spadku sprzedaży. Dlatego jeśli prowadzisz firmę, nawet najmniejszą, warto dowiedzieć się, jak działa terminal płatniczy, jakie daje korzyści i dlaczego jego brak stanowi poważne ograniczenie.

Żyjemy w czasach, w których ogromne znaczenie dla klientów ma wygoda i oszczędność czasu, dlatego terminal płatniczy cieszy się tak rosnącym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorców. W dzisiejszym tekście odpowiadamy na najczęściej padające pytania związane z korzystanie z terminali.

Jak działa terminal płatniczy?

Terminal płatniczy to po prostu narzędzie, które sprawia, że transakcje bezgotówkowe stają się błyskawiczne i bezproblemowe – zarówno dla Ciebie, jak i Twoich klientów. Działa na prostej zasadzie: klient płaci kartą, smartfonem lub kodem BLIK, a Ty otrzymujesz pieniądze bezpośrednio na konto firmowe. Cały proces – od momentu przyłożenia urządzenia do terminala, po akceptację płatności – trwa zaledwie kilka sekund i odbywa się z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Terminale wbrew pozorom są dość zaawansowanym sprzętem, który pozwala na integrację z kasą fiskalną, programem sprzedażowym, bazą klientów itp. Stanowią więc swoiste centrum dowodzenia wszelkimi transakcjami, jakie odbywają się w ramach prowadzonej działalności. Dzięki temu wszystkie kluczowe informacje jesteś w stanie zgromadzić w jednym miejscu i posiadasz do nich stały dostęp.

Jakie są największe zalety terminala płatniczego?

Najważniejszym atutem korzystania z terminala jest wygoda. Coraz więcej osób nie nosi już gotówki, jeśli więc nie dasz klientowi możliwości płatności kartą lub telefonem, może zrezygnować z zakupów u Ciebie. W dłuższej perspektywie korzystanie z tego rozwiązania może więc zwiększyć przychody firmy i sprawić, że klienci będą chętnie wracać. Nie bez znaczenia pozostają też kwestie związane z większą przejrzystością finansową, którą zapewnia właśnie używanie terminali płatniczych. Wszystkie operacje finansowe są bowiem zapisywane w jednym miejscu, co ułatwia dostęp do nich m.in. w przypadku kontroli czy tworzenia raportów.

Kto powinien posiadać terminal?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda firma, która korzysta z kasy fiskalnej, ma obowiązek udostępnić klientom płatność bezgotówkową. Oznacza to, że terminal przestaje być dobrowolnym udogodnieniem, staje się częścią prowadzenia legalnej działalności. Ale nawet jeśli nie masz obowiązku posiadania kasy, terminal i tak się opłaca. Dziś klienci wybierają tych usługodawców, którzy są elastyczni i dopasowani do ich stylu życia. Małe sklepy, gabinety kosmetyczne, przychodnie, mobilni fizjoterapeuci – wszyscy, którzy chcą iść z duchem czasu i być konkurencyjni, korzystają z terminali. Tym bardziej, że rozwiązanie to nie jest drogie, a w zamian zapewnia bardzo wiele korzyści i przekłada się na rosnące wpływy.

Wykorzystanie psychologii koloru w projektowaniu sklepów odzieżowych

Jak wybrać i gdzie szukać terminala płatniczego?

Wybór terminala nie jest trudny, o ile wiesz, jak podejść do tematu i na co zwrócić uwagę. Przede wszystkim powinieneś dokładnie ustalić swoje potrzeby oraz możliwości. Na rynku można bowiem znaleźć wiele rodzajów terminali płatniczych – od urządzeń stacjonarny po mobilne. Wiele zależy więc od rodzaju prowadzonej działalności – z innego typu urządzenia skorzysta barber, który dojeżdża do klientów, a z innego taki, który prowadzi stacjonarny salon. Jeśli szukasz pewnego i sprawdzonego rozwiązania, koniecznie sprawdź terminale od PeP. W ramach programu Polska Bezgotówkowa możesz przez pierwszy rok korzystać z terminala bez opłat i prowizji. Co ważne, dotyczy to wysokości obrotów do 100 tysięcy złotych. Doradca dopasuje rozwiązanie indywidualnie do Twojej firmy, dzięki czemu będziesz mógł sprawdzić pełną paletę możliwości. Nie zwlekaj więc dłużej, tylko rozważ tę opcję, przejrzyj ofertę i skontaktuj się ze specjalistą, który przeprowadzi Cię przez każdy z etapów.

Płatność kartą online – jakie są jej korzyści?

Spodobał Ci się nasz artykuł? Zostaw komentarz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *