ATC – wiedza dla biznesu

Szkolenia, Kursy, Poradniki

Płatność kartą online – jakie są jej korzyści?

Kobieta dokonuje płatności kartą online

Klienci bardzo chętnie płacą kartą za zakupy w sklepach stacjonarnych, jednak ta metoda płatności cieszy się coraz większą popularnością także w sklepach internetowych. Jakie korzyści przynosi zarówno sprzedawcy, jak i kupującemu?

Płatność kartą – jak przebiega?

Chcąc zapłacić kartą, klient musi podać kilka istotnych danych, takich jak:

  • numer karty,
  • data ważności karty,
  • numer CVV2.

Służą one celom identyfikacyjnym, pozwalając ściągnąć z konta odpowiednią kwotę. Płatność kartą nie wymaga logowania się do bankowości internetowej ani aplikacji – wystarczy tylko podać wymagane dane w odpowiednim miejscu. Następnie pieniądze ściągane są z konta, a sprzedawca po zaksięgowaniu płatności może przejść do realizacji zamówienia. 

Kobieta dokonuje płatności kartą online
Autor: Drazen Zigic na Freepik

Płatności jednorazowe i cykliczne

Płatność kartą znajduje zastosowanie przede wszystkim przy płatnościach jednorazowych, gdy kupujący zamawia produkty lub usługi w sklepie internetowym. Niemniej jednak ta metoda może być też wykorzystywana przy płatnościach cyklicznych, np. za abonamenty czy subskrypcje – czyli wszędzie tam, gdzie kwota jest z góry znana i powinna być przekazywana sprzedawcy w określonej częstotliwości. W odpowiednim, uzgodnionym w umowie momencie następuje przekazanie środków na rachunek sprzedającego. 

Jakie korzyści przynosi płatność kartą?

Klienci chętnie wybierają płatność kartą ze względu na szybkość i wygodę. Wpisanie danych zajmuje dosłownie chwilę. Sprzedawca otrzymuje pieniądze na konto w krótkim czasie. Dodatkowo, płatności cykliczne niwelują konieczność przypominania klientowi o zbliżającej się płatności. Umożliwienie kupującym dokonania płatności kartą pozwala pozyskać nowych klientów i utrzymać przy sobie tych, którzy robią u nas zakupy od dłuższego czasu. 

Czy płatności kartą są bezpieczne?

Bezpieczeństwo płatności kartą uzależnione jest od kilku czynników. Przede wszystkim należy wybrać zaufanego pośrednika, który cieszy się dobrą renomą na rynku. Ważne, aby płatności były realizowane płynnie, bez ryzyka wycieku jakichkolwiek danych. Ponadto klienci muszą zwrócić uwagę na to, w jakich sklepach płacą kartą. Dobry sklep internetowy musi posiadać własny regulamin oraz politykę prywatności. Danych z karty nie należy podawać przypadkowym osobom. W momencie potwierdzania transakcji, przy adresie strony powinien widnieć symbol zamkniętej kłódki. Oznacza on, że strona jest odpowiednio zabezpieczona.

Czy warto udostępnić klientom możliwość dokonywania płatności online kartą?

Obecnie coraz więcej mówi się o odchodzeniu od tradycyjnych kart płatniczych, jednak w praktyce tradycyjne „plastiki” wciąż są wydawane klientom banków i innych instytucji finansowych. Ponadto, jak pokazują badania, Polacy wciąż bardzo chętnie płacą kartą, i to pomimo innych, powszechnie dostępnych metod płatności. W niektórych, zwłaszcza mniejszych sklepach internetowych, nie funkcjonuje rozbudowany system dokonywania płatności, dlatego tradycyjne czy szybkie przelewy oraz karta są tam absolutną podstawą. W większych sklepach płatność kartą to standard, z którego klienci często korzystają. Sprzedawcy natomiast cenią sobie tą metodę za szybkość, elastyczność i wygodę, zwłaszcza jeśli pobierają od klientów płatności z określoną częstotliwością. 

Jakie dodatkowe korzyści poza wygodą przynoszą płatności kartą bankową w internecie?

Płatności kartą bankową w Internecie oferują szereg korzyści poza samą wygodą. Oto kilka z dodatkowych korzyści:

  1. Bezpieczeństwo transakcji: Większość banków stosuje zaawansowane środki bezpieczeństwa, takie jak tokeny, weryfikacje dwuetapowe, czyli np. kod SMS, aby zabezpieczyć transakcje online przed nieuprawnionym dostępem.
  2. Programy lojalnościowe: Niektóre karty kredytowe oferują programy lojalnościowe, gdzie za każdą transakcję zbierasz punkty, które później możesz wymienić na nagrody, zniżki lub inne korzyści.
  3. Ułatwienia w zarządzaniu finansami: Płatności kartą bankową pozostawiają elektroniczny ślad transakcji, co ułatwia śledzenie wydatków i zarządzanie finansami. Banki często udostępniają narzędzia do monitorowania wydatków online.
  4. Ochrona zakupów: Niektóre karty oferują ubezpieczenie na zakupy, które chroni przed kradzieżą lub uszkodzeniem zakupionego towaru w określonym okresie po zakupie.
  5. Szybkość transakcji: Płatności kartą są zazwyczaj szybkie i efektywne, zarówno dla kupującego, jak i sprzedawcy. Nie trzeba czekać na potwierdzenie przelewu itp.
  6. Globalna akceptacja: Karty bankowe są powszechnie akceptowane na całym świecie, co ułatwia dokonywanie transakcji zarówno w kraju, jak i za granicą.
  7. Oszczędności i zwroty: Niektóre karty oferują specjalne oferty, zniżki, cashback lub zwroty za korzystanie z nich w określonych sklepach lub kategoriach produktów.

Warto jednak pamiętać, że korzystanie z płatności kartą bankową wymaga również ostrożności, świadomości zagrożeń związanych z bezpieczeństwem internetowym i regularnej kontroli wyciągów bankowych w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *