ATC – wiedza dla biznesu

Szkolenia, Kursy, Poradniki

Czym jest kurs pedagogiczny i kto powinien go zrobić?

Praca w oświacie, szczególnie w charakterze nauczyciela, jest niezwykle satysfakcjonująca i daje wiele możliwości rozwoju. Studia są pierwszym etapem zdobywania wykształcenia, ale by być na bieżąco z najnowszymi badaniami, nurtami, a także obowiązującymi przepisami, należy podejmować się kursów doszkalających. Świetnym rozwiązaniem jest kurs pedagogiczny, który przekazuje wiedzę w pigułce. Co należy wiedzieć o takich kursach?

Kurs pedagogiczny – na czym polega?

Chcąc skutecznie i rzetelnie przekazywać wiedzę, nauczyciele, pedagodzy powinni sami zadbać o własny poziom wiedzy oraz kwalifikacje. Z myślą o nich powstały kursy pedagogiczne. Ich celem jest przygotowanie kursantów do pracy w dziedzinie edukacji i doskonalenie umiejętności.

Kursy pedagogiczne mogą obejmować takie zagadnienia jak psychologia dzieci i młodzieży, dydaktyka, metody nauczania, technologie edukacyjne, komunikacja interpersonalna, radzenie sobie z trudnymi zachowaniami uczniów. W ofercie dostępne są także kursy pedagogiczne dla osób zainteresowanych zarządzaniem oświatą.

Osoby, które decydują się na ukończenie kursów pedagogicznych, to m.in. nauczyciele, wychowawcy, trenerzy, doradcy zawodowi, pracownicy oświaty, którzy chcą się rozwijać i zdobywać nowe perspektywy zatrudnienia.

Wygodna nauka z domu, czyli kurs pedagogiczny online

Jednym z największych atutów kursów pedagogicznych jest możliwość nauki online. Kursanci uczą się w systemie e-learningowym. Otrzymują oni dostęp do specjalnej platformy zawierającej materiały edukacyjne, w tym także ćwiczenia, projekty oraz zadania praktyczne. Dzięki temu każda osoba może realizować program wedle własnych preferencji, czyli w wybranym czasie i miejscu. W zależności od rodzaju kursu ma on różny czas trwania.

Po ukończeniu kursu wydawana jest dokumentacja zgodna z rozporządzeniem MEN, uznawana przez wiele placówek oświatowych. Dzięki nim łatwiej otrzymać dobrą pracę lub awansować. Gdzie zapisać się na kurs pedagogiczny? Jest wiele uczelni i szkół, które oferują atrakcyjne kursy pedagogiczne, a jedną z najczęściej polecanych placówek jest Centrum Doskonalenia Zawodowego.

Rodzaje kursów pedagogicznych – kierunki

Jaki kurs pedagogiczny warto zrobić? Wybór zależy od potrzeb i osobistych preferencji zainteresowanych. Lista kierunków jest długa i dzieli się na poszczególne bloki tematyczne. Jakie są dostępne?

Tematyka kursów pedagogicznych:

  • Kursy kwalifikacyjne dla nauczycieli – m.in. z zakresu przygotowania pedagogicznego, dla pedagogów, nauczycieli przedmiotów zawodowych i inne.
  • Kursy kwalifikacyjne dla nauczycieli języków obcych – przeznaczone dla filologów, którzy muszą zdobyć kwalifikacje pedagogiczne do nauczania.
  • Kursy z zakresu pedagogiki specjalnej – m.in. terapia pedagogiczna, socjoterapia, tyflopedagogika, oligofrenopedagogika, surdopedagogika i inne.
  • Rozmaite kursy pedagogiczne dla pracowników oświaty – bibliotekoznawstwo, resocjalizacja, zarządzanie oświatą, pedagogiki opiekuńczo wychowawczej, terapii behawioralnej, kursy dla opiekunów w przedszkolu i wiele innych.

Jak widać, opcji jest sporo, więc z pewnością każda osoba znajdzie kurs pedagogiczny odpowiedni do swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *