Sztuka ma zbawienny wpływ na samopoczucie wielu osób i jest również wykorzystywana w terapii dzieci oraz młodzieży. To wyjątkowa forma leczenia zaburzeń psychosomatycznych, która zyskuje duże zainteresowanie. Do pracy w charakterze muzykoterapeuty przygotowują studia pedagogiczne, które mogą okazać się świetnym zwrotem w karierze zawodowej. Co warto o nich wiedzieć?
Na czym polega muzykoterapia i studia podyplomowe tego kierunku?
Muzykoterapia wykorzystuje muzykę i dźwięki do poprawy zdrowia psychicznego i fizycznego. Polega na stosowaniu różnych technik muzycznych, takich jak słuchanie muzyki, granie na instrumentach, śpiewanie, improwizacja muzyczna oraz komponowanie muzyki, w celu osiągnięcia określonych celów terapeutycznych.
Terapia muzyką może być wykorzystywana w leczeniu różnych zaburzeń, takich jak stres, lęki, depresja, choroby przewlekłe i neurologiczne. Spełnia także formę edukacyjną, urozmaica wnętrze, podnosi poziom komunikacji oraz zmniejsza frustrację. Muzykoterapia jest bardzo często wykorzystywana podczas zajęć z najmłodszymi. Jak zacząć pracę w takim charakterze? Pomocne będą podyplomowe studia pedagogiczne.
Zalety podyplomowych studiów pedagogicznych – sposób na podniesienie kwalifikacji
Pedagogika to szeroka dziedzina nauki i muzykoterapia zalicza się do jednych z jej nurtów. Dla wielu absolwentów pedagogiki może to być ciekawy kierunek rozwoju lub sposób na podniesienie kompetencji i zwiększenie zakresu działań. Pomocna będzie dodatkowa wiedza,, którą zapewnią podyplomowe studia pedagogiczne. Gdzie można je zrobić? Jedną z polecanych uczelni jest Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego i jej kierunek muzykoterapia.
Podczas studiów muzykoterapii słuchacze zdobywają specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności pozwalające prowadzić terapię za pośrednictwem dźwięków. Zajęcia trwają 3 semestry i odbywają się w online za pośrednictwem platformy e-learningowej. Słuchacze mają dostęp do materiałów, które realizują w dowolnym czasie i miejscu. Po ukończeniu studiów otrzymują świadectwo potwierdzające nowe kompetencje.
Studia podyplomowe z muzykoterapii – perspektywy zawodowe
Ukończenie studiów pedagogicznych na kierunku muzykoterapia zwiększa szansę na pracę w charakterze muzykoterapeuty w takich miejscach, jak:
- instytucje kultury;
- placówkach terapeutycznych organizujących zajęcia muzyczne;
- przedszkolach i żłobkach;
- wszelkich instytucjach oświatowych zajmujących się promowaniem kultury muzycznej.
Jak dostać się na studia podyplomowe z muzykoterapii?
Podyplomowe studia pedagogiczne stanowią kolejny etap edukacji po licencjacie i magisterce. Uzupełniają wcześniej zdobytą wiedzę oraz wyposażają w nowe umiejętności. Z tego powodu warunkiem przyjęcia na studia podyplomowe jest przedstawienie dyplomu I lub II stopnia. Studia te skierowane są szczególnie do absolwentów pedagogiki, psychologii, socjologii, fizjoterapii, kulturoznawstwa, bibliotekoznawstwa i kierunków związanych z muzyką.. Wszystkie informacje na temat rekrutacji dostępne są na stronach wybranych uczelni.
Dodaj komentarz