Wybór odpowiedniego systemu operacyjnego do laptopa jest dość istotnym zadaniem. Przez cały czas korzystania z laptopa to właśnie system w dużej mierze odpowiada za funkcjonalność, wydajność i bezpieczeństwo. Który system jest dziś najlepszy? Czy warto rozważyć zakup laptopa bez systemu operacyjnego?
Co to jest system operacyjny? Dlaczego jest tak ważny?
Przede wszystkim warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest system operacyjny. Można z całą pewnością, że to najważniejsze oprogramowanie na laptopie. System operacyjny pozwala na zarządzanie podzespołami komputera i podłączonymi do niego akcesoriami. Dzięki zainstalowaniu systemu, użytkownik otrzymuje dostęp do wszystkich narzędzi i funkcji komputera. System operacyjny pozwala też na instalowanie programów, gier, czy niezbędnych sterowników.
Ciężko wyobrazić sobie korzystanie z komputera bez systemu operacyjnego. W praktyce kupując laptopy bez systemu pierwszym krokiem jest właśnie instalacja takiego oprogramowania. Bez systemu nie można bowiem uruchomić aplikacji, przeglądać Internetu i korzystać z funkcjonalności laptopa. Nasz system operacyjny jest więc platformą, której potrzebujemy do używania komputera.
Rodzina systemów Windows, czyli 11 i 10
Zdecydowanie najpopularniejszym systemem operacyjnym jest Windows. Najbardziej aktualna odsłona, czyli Windows 11, nie zdobyła jeszcze takiej popularności, jak poprzednik. Windows 10 wciąż jest standardem – znajdziemy go na komputerach domowych, w biurach i szkołach. Również wiele nowych laptopów posiada ten system. W przypadku nieco nowszych urządzeń możliwa jest aktualizacja do Windowsa 11. Niezbędne jest jednak spełnienie pewnych wymagań – w starszych komputerach i laptopach może nie być takiej opcji.
Jeśli jest to możliwe, warto wybrać laptop z Windows 11. Najnowszy system operacyjny Microsoftu oznacza najdłuższe wsparcie. To właśnie na dopracowaniu tej wersji pracują obecnie inżynierowie i programiści amerykańskiego giganta. Zarówno Windows 11, jak i nieco starszy Windows 10 są kompatybilne z największą liczbą programów i gier. Nie ma w tym nic dziwnego – system operacyjny Microsoftu jest po prostu zainstalowany na największej liczbie komputerów PC i laptopów na całym świecie.
Niezależnie od generacji, system Windows może mieć różne odmiany. Dla większości użytkowników w zupełności wystarczy wersja Home. Windows 10 lub 11 w wersji Pro daje natomiast dodatkowe możliwości, głównie kierowane do firm i bardziej zaawansowanych użytkowników.
Rodzina systemów Apple, czyli macOS
Jeśli szukasz stabilnego i wydajnego systemu operacyjnego z wieloletnim wsparciem, macOS będzie idealny. System operacyjny Apple jest bardzo dobrze zoptymalizowany, nie zainstalujemy go jednak na dowolnym urządzeniu. MacOS znajduje się wyłącznie na komputerach i laptopach Apple, np. MacBookach Air lub MacBookach Pro. Dzięki temu, że lista wspieranych urządzeń jest krótka, twórcy mają ułatwione zadanie. Nawet dość leciwe komputery Apple działają w efekcie bardzo sprawnie. Podobną zależność widać także w przypadku smartfonów iPhone i systemu iOS.
Jeśli zalety systemu operacyjnego Apple są dla Ciebie wartościowe, musisz wybrać laptop tego producenta. Będzie to z pewnością bardzo dobre rozwiązanie, jeśli posiadasz też inny sprzęt Apple – np. telefon iPhone lub tablet iPad. Sprzęty Apple tworzą bardzo sprawne, bezpieczne i dobrze działające środowisko. Apple macOS jest drugim najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie, ustępuje jedynie Windowsem.
Linux i jego dystrybucje: Ubuntu, Mint, Fedora, Debian
Trzecim popularnym systemem operacyjnym jest Linux. Laptopy z Linuxem zwykle są wybierane przez bardziej zaawansowanych użytkowników. Linux występuje w wielu odmianach, które nazywamy dystrybucjami. Najpopularniejsze to Ubuntu, Mint, Debian i Fedora, choć wybór jest znacznie większy. Decydując się na laptop z systemem Linux możemy więc wybrać najbardziej pasujące nam oprogramowanie. System charakteryzuje się ogromną uniwersalnością i wysokim poziomem bezpieczeństwa.
Laptop z Linuxem może być doskonałym wyborem dla programistów, administratorów sieci i testerów oprogramowania. “Zwykli” użytkownicy komputerów powinni raczej skoncentrować się na innym systemie. Korzystanie z Linuxa może być bowiem nieco problematyczne i wymagać pewnej wiedzy. Nie wszystkie gry i aplikacje są też dostępne w wersjach na ten system. Jeśli jednak interesuje Cię laptop z Linuxem, kup komputer bez systemu i samodzielnie zainstaluj wybraną dystrybucję.
Zakup laptopa bez systemu
Przeglądając oferty sklepów z pewnością odnajdziesz wiele laptopów bez systemu operacyjnego. Czy taki zakup to dobry wybór? Być może, ale tylko w sytuacji, gdy posiadasz już system operacyjny, na przykład planujesz kupić go osobno lub zainstalować darmowego Linuxa. Warto jednak wiedzieć, że do instalacji Windowsa na komputerze niezbędna jest odpowiednia licencja. Kosztuje kilkaset złotych, zwykle lepiej jest więc wybrać laptop z już zainstalowanym systemem operacyjnym. Doinstalowanie systemu macOS w praktyce nie jest stosowane. System przeznaczony jest do urządzeń Apple, które otrzymujemy już z wgranym oprogramowaniem.
A zatem, jaki system operacyjny wybrać? Odpowiedź na takie pytanie nie jest prosta. Dla większości użytkowników najlepszy będzie laptop z Windowsem. Powinien w miarę możliwości być aktualny (Windows 10, a najlepiej Windows 11) Laptop z systemem Apple to tylko sprzęt tego producenta. Alternatywą dla niektórych użytkowników będzie też Linux, który jest bezpłatny, ale nieco skomplikowany w użyciu.
Dodaj komentarz