Jak zwiększać konkurencyjność i atrakcyjność przedsiębiorstwa? Jak stale podnosić jakość, bazując na dotychczasowych doświadczeniach? Odpowiedzią jest analityka biznesowa (Business Intelligence). Jej stosowanie wcale nie musi być trudne. Power BI to znakomite narzędzie, które zapewnia wiele możliwości, a jednocześnie jest łatwe w obsłudze. Dowiedz się więcej co to jest Power BI i czym jest Power BI Desktop?
Co to jest Power BI?
Power BI to stworzone przez Microsoft narzędzie służące do analizy biznesowej (Business Intelligence). Jest to rozbudowany, a jednocześnie stosunkowo prosty w obsłudze program, który umożliwia tworzenie raportów na podstawie dostarczonych informacji oraz kompleksowo wspiera proces raportowania. Przejrzysta wizualizacja danych ułatwia wyciąganie wniosków z przeprowadzonych analiz. To program o bardzo szerokich możliwościach wykorzystania, niezwykle użyteczny i przystępny.
Power BI dostępny jest w wersji Desktop i Online. Gdy mówimy o Power BI z reguły mamy na myśli Power BI Online, czyli rozbudowane narzędzie dla użytkowników biznesowych. Składa się z serwera raportowego dostępnego za pośrednictwem przeglądarki i aplikacji mobilnej. Umożliwia to m.in. udostępnianie raportów i dzielenie się nimi oraz dostęp do danych z różnych miejsc.
Logowanie do Power BI odbywa się poprzez przeglądarkę internetową i stronę app.powerbi.com, chociaż gdy raporty są gotowe mogą zostać opublikowane pod różnymi adresami, najczęściej w sieci wewnętrznej danej organizacji. Co więcej, z Power BI skorzystamy również mobilnie i to nie tylko poprzez przeglądarkę na telefonie komórkowym, ale do naszej dyspozycji są też aplikacje mobilne dostępne na urządzenia działające w oparciu systemy Windows, iOS i Android.
Co jeszcze wchodzi w skład usług oferowanych przez Microsoft w ramach Power BI?
- Power BI Report Builder, a więc aplikacja dedykowana do tworzenia raportów, które można dzielić na strony w celu zapewnienia najwyższej czytelności.
- Serwer raportów Power BI, a więc aplikacja pozwalająca uruchomić i zarządzać lokalnym serwerem raportowym, który pozwala publikować i udostępniać raporty po ich uprzednim utworzeniu w Power BI Desktop.
Co to jest Power BI Desktop?
Power BI Desktop to aplikacja zupełnie autonomiczna względem Power Bi i używana głównie przez projektantów, którzy chcą tworzyć i udostępniać użytkownikom końcowym pulpity informacyjne, dashboardy i inne raporty. Wyposażona jest w zestaw narzędzi pozwalających zaprojektować raport, nadać mu pożądany wygląd i podział na strony, a następnie udostępnić w odpowiedniej lokalizacji wraz z możliwością zarządzania uprawnieniami poszczególnych użytkowników do zapoznania się z poszczególnymi raportami.
Dzięki serwerowi raportowemu Power BI możliwe jest dostarczenie raportw do odpowiednich użytkowników w dogodny sposób: w postaci strony internetowej, na urządzeniu przenośnym lub w postaci wiadomości e-mail.
Źródła danych w PowerBI
Popularność Power BI wynika między innymi z bogactwa źródeł danych, z których korzystać możemy w trakcie przygotowywania i publikowania raportów. Główne źródła danych możliwe do wykorzystania w usłudze PowerBi to:
- pliki umiejscowione lokalnie lub w chmurze, np. excel, pdf, text/csv, xml, json;
- bazy danych, poczynając na prostych, takich jak MySQL, poprzez rozwiązania takie jak MS SQL (Co to jest SQL?), Oracle, SAP HANA, PostgreSQL, Amazon Redshift, Snowflake itp.
- dane umiejscowione w folderach w chmurze np. w programie SharePoint,
- dane z usług znajdujących się w chmurze Azure, np.: Azure SQL Database, Azure Blob Storage, Azure Data Lake;
- dane zawarte w rozmaitych aplikacjach online, np.: Microsoft Exchange, Dynamics 365, Salesforce Objects, Google Analytics, Salesforce Marketing Cloud…
- wiele innych źródeł danych, np. OData feed, ODBC, Active directory.
Power BI – dlaczego warto?
Power BI jest obecnie najpopularniejszym narzędziem do analizy biznesowej na świecie. Jego liczne zalety sprawiają, że świetnie sprawdza się w wielu zastosowaniach. Warto postawić właśnie na ten program m.in. ze względu na:
- przystępną formę prezentacji danych (atrakcyjne wizualnie, przejrzyste i interaktywne raporty),
- efektywne raporty – łatwość odczytu danych i wyciągnięcia wniosków,
- prosta obsługa – przystępne narzędzie dla każdego,
- możliwość publikacji raportów na serwerze, co umożliwia dostęp przez przeglądarkę i aplikację,
- bezproblemowa współpraca z wieloma programami, w tym z Pakietem Office (np. Excelem, PowerPointem),
- możliwość szybkiego pobrania i analizowania danych z różnych źródeł,
- częste aktualizacje,
- otwartość na integracje dla deweloperów.
Gdzie stosować Power BI?
Zastosowanie PowerBI przynosi największe korzyści w firmach pracujących na dużych i stale zmieniających się zbiorach danych. Z biegiem lat wykorzystanie tego narzędzia postępuje i staje się ono popularne w niemalże każdej dziedzinie czy kategorii. Jeśli chodzi o działy w przedsiębiorstwie, które najczęściej korzystają z narzędzi wchodzących w skład Power Bi i raportów Power BI to są to przede wszystkim marketing, finanse oraz produkcja wraz z obsługą magazynu, zaopatrzenia, logistyki, planowania i całego łańcucha dostaw. Power Bi popularny jest też w zarządzaniu zasobami ludzkimi i badaniach oraz analizach rynkowych.
Power BI może się okazać bardzo przydatny w pracy analityków, ale również informatyków, menedżerów, naukowców i wielu innych specjalistów. Dzięki szerokim możliwościom zapewnia wszechstronne wsparcie w podejmowaniu trafnych decyzji biznesowych.
Jak wdrożyć Power BI w przedsiębiorstwie?
Dobrą praktyką jest poznanie możliwości jakie stwarza Power BI i zbudowanie świadomości jakie korzyści dla różnych obszarów działania firmy może nieść wdrożenie Power BI. Służyć temu mogą rozmaite bezpłatne webinary czy przykłady zastosowania dostępne w postaci case studies czy materiałów multimedialnych udostępnianych na YouTube. Kolejną fazą wdrożenia powinno być określenie potrzeb biznesowych, a także zakresu wdrożenia i określenie rozwiązań technicznych. Po wdrożeniu warto zainwestować w odpowiednie szkolenia Power BI i kursy pozwalające szybciej opracować niezbędne i wartościowe raporty, dostarczyć je w zorganizowany sposób użytkownikom biznesowym oraz zapoznać ich z możliwościami dokonywania analiz i wspierania codziennych decyzji.
Dodaj komentarz