Małe dzieci traktują swoje pokoje jak małe królestwa, które można urządzać wedle własnych zasad. Niesie to ze sobą szereg niebezpieczeństw, którym łatwo można zapobiec. Narażone są szczególnie dzieci raczkujące, które eksplorują z wielką ciekawością każdy zakątek pokoju. Kiedy maluch trochę podrośnie również może sobie zrobić krzywdę np. podczas zabawy. Musisz wiec zrobić wszystko, aby Twoje dziecko miało nie tylko funkcjonalny i przytulny pokój, ale przede wszystkim bezpieczny.
Specjalne nakładki taśmy na krawędzie mebli
Jednym z największych zagrożeń dla malucha są meble, dlatego już przy urządzaniu pokoju dziecka zwróć uwagę na to uwagę. Kupno szaf, komód i łóżka musi być poprzedzone dokładnym researchem rynku z meblami dla dzieci. Przede wszystkim muszą być to meble bezpieczne, czyli wykonane na bazie ekologicznych materiałów. Bardzo ważny jest sposób wykończenia, czyli zaoblone kształty, nieostre okucia itp. Ogromne znaczenie ma zastosowanie farb wodnych i emulsji hypoalergicznych, które są odporne na mycie. tego typu produkty wolne są od szkodliwych substancji. Wybieraj produkty oznaczone etykietami „do wnętrz dziecięcych”, które mają odpowiednie atesty i certyfikaty. LZO, czyli lotne związki organiczne, amoniak czy rozpuszczalniki organiczne wpływają negatywnie na zdrowie malucha. Zawsze o tym pamiętaj.
Jeśli meble nie mają zaokrąglonych krawędzi, zastosuj specjalne piankowe nakładki. Świetnie zabezpieczają przed ryzykiem stłuczenia lub innego uszkodzenia ciała malucha. Stosuje się również specjalne taśmy na meble, dzięki którym ostre powierzchnie są dobrze zabezpieczone. Dziecko przy wstawaniu z podłogi przytrzymuje się mebli, dlatego założenie stosownej ochrony jest konieczne. Oprócz ww. zabezpieczeń pamiętaj o przymocowaniu mebli do ściany. Regały na książki lub lekkie komody mogą łatwo przechylić się i zagrozić bezpieczeństwu dziecka.
Podkładki na biurko i folie ochronne
Kolejna kwestia związana z zabezpieczeniem pokoju malucha to stworzenie przyjaznego miejsca do zabawy. Dziecko spędza dużo czasu na rysowaniu, oglądaniu i czytaniu książeczek, dlatego przygotowanie mu bezpiecznego i przyjaznego miejsca jest niezwykle ważne. Wiadomo, jak trudno usunąć ślady z flamastrów, kredek czy z plasteliny ze ściany lub z blatu biurka. Aby do tego nie doszło, najlepiej zabezpieczyć blat podkładką transparentną lub kolorową. Może to być np. podkładka na biurko z mapą Polski z kieszonką lub barwną aplikacją zwierzaka, czy postaci z bajki. Folia ochronna doskonale zabezpiecza przed pobrudzeniem blatu biurka lub stolika. Dodatkową ochronę stanowią zmywalne farby na ścianę oraz powłoki mebli odporne na zabrudzenia.
Dobra organizacja przestrzeni
Bardzo ważna jest organizacja przestrzeni, która pozwoli maluchowi jak najlepiej i bezpiecznie korzystać z pokoju. Pamiętaj o umieszczeniu zabawek w szufladach niższych, a wyżej rzeczy, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Zabawki mogą być umieszczone w kolorowych pudełkach wykonanych z delikatnych materiałów, np. powleczonych tkaniną. Warto zabezpieczyć szuflady i szafki zamkami magnetycznymi lub na zatrzask. Dziecko jest z natury bardzo ciekawe i wszędzie zajrzy, dlatego już podczas organizacji wnętrza pokoju musisz o tym pamiętać.
Oprócz ww. wskazówek dotyczących bezpieczeństwa wnętrza pokoju dziecięcego koniecznie zadbaj o strefę okienną. Wyżej umieść zasłony lub postaw na praktyczne rolety. Zabezpiecz drzwi odbojnikami, a gniazdka nakładkami. Pod dywanem umieść antypoślizgowe podkładki, które zapobiega przesuwaniu się materiału. Dziecko nauczy się utrzymywać porządek, a wspólne planowanie z rodzicami sprawi mu to dużo radości.
Czytaj też: Biurko gamingowe – klucz do wygodnej i efektywnej gry
Dodaj komentarz