Zastanawiasz się co to jest compliance? Polskie słowo zgodność nie rozwiewa wątpliwości? Dowiedz się co to jest compliance i co znaczy compliance po polsku. Sprawdź dlaczego słowo compliance będzie coraz częściej pojawiało się w naszej rzeczywistości.
Definicja compliance po polsku
Słowo compliance pochodzi z języka angielskiego i w bezpośrednim przekładzie na język polski oznacza zgodność.
W praktyce compliance to zorganizowany system zaplanowanych działań podejmowanych przed przedsiębiorstwo lub inną organizację, których celem jest zapewnienie zgodności działania całej organizacji z obowiązującym prawem krajowym i międzynarodowym. Compliance to również wszelkie działania zmierzające do ograniczenia ryzyka nie przestrzegania przepisów prawa, i to zarówno w odniesieniu do tzw. hard law (ustawy, przepisy itp.), jak i tzw. soft law (regulaminy wewnętrzne, dobre praktyki, kodeksy postępowania, zasady etyki…).
Dlaczego compliance jest tak ważne dla przedsiębiorstw?
Ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa w opozycji do przepisów prawa rośnie z roku na rok. Wynika to zarówno z coraz większej liczby regulacji ustanawianych przez ustawodawców na poziomie krajowym i międzynarodowym, jak i coraz większej złożoności rzeczywistości gospodarczej.
Jednocześnie naruszenia przepisów prawa mogą współcześnie oznaczać nie tylko ryzyko odpowiedzialności karnej ponoszonej przez osoby zarządzające czy kierujące przedsiębiorstwami i instytucjami, ale też poważne straty finansowe, które mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent przychodów generowanych przez organizację. Instytucje publiczne, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim są coraz skuteczniejsze w dochodzeniu tego typu kar. Przykładem może być kara w wysokości 2,8 mld EUR nałożona przez instytucje unijne na koncern Google, który naruszał prawo konkurencji obowiązujące w UE chroniące konsumentów i konkurencję.
Brak zgodności działania organizacji z przepisami prawa to również wymierne straty wizerunkowe, które niejednokrotnie mogą oznaczać wyższe straty finansowe, niż te wynikające z kar administracyjnych. Przedsiębiorstwa inwestujące w budowę marki, rozwój produktów i lojalizację klientów nie mogą pozwolić sobie na utratę dobrego wizerunku w wyniku naruszeń prawa i etyki funkcjonującej w danej kategorii czy branży.
Szkolenia poświęcone Compliance
Coraz więcej firm decyduje się na powołanie specjalnych komórek odpowiedzialnych za minimalizację ryzyka braku zgodności oraz zatrudnia specjalistów na stanowisku Compliance Officer, których zadaniem jest koordynować działania zmierzające do zapewnienia zgodności. Osoby takie potrzebują profesjonalnych szkoleń i kursów pozwalających zapoznać się z regulacjami prawnymi, ale także dobrymi praktykami i narzędziami wspierającymi przedsiębiorstwa w obszarze zarządzania ryzykiem prawnym.
Osobną kategorię stanowią szkolenia, kursy i warsztaty dotyczące compliance skierowane do pracowników firm. Pozwalają one zbudować świadomość pracowników czym jest compliance, na czym polega oraz jak w codziennej pracy pracownicy mogą przyczynić się do zapewnienia zgodności organizacji z obowiązującymi normami.
Listę szkoleń poświęconych compliance, a także skierowanych do Compliance Officer’ów i innych pracowników działów compliance znaleźć można na https://eventis.pl/szkolenia/compliance. Zebranie wielu szkoleń compliance w jednym miejscu sprawia, że znalezienie oferty dobrze spełniającej potrzeby szkoleniowe jest dużo szybsze, a porównanie cen szkoleń i kursów compliance pozwala efektywnie wydatkować budżet szkoleniowy. Lista pozwala prześledzić terminy szkoleń, miejsce ich organizacji, zapoznać się z programem, sylwetkami i życiorysami zawodowymi trenerów prowadzących zajęcia oraz oczywiście cenami szkoleń.
Dodaj komentarz